Hlavní obsah

Na úřadech kolabují bodovací počítače

7. 7. 2006, 5:19
Právo, Radek Plavecký

Sotva vstoupil nový silniční zákon v platnost a na úřadech, které evidují celou řidičskou agendu, už mají první větší potíže. Nevyladěná počítačová síť s novými programy zavedenými spolu s bodovým systémem v dopravě, kolabuje.

Článek

Kvůli její občasné nefunkčnosti se v úterý na dopravních úřadovnách tvořily dlouhé fronty lidí, čekajících zejména na řidičské průkazy.

"V úterý to byla katastrofa. Dopoledne spadl systém třikrát, odpoledne to nešlo vůbec celou hodinu. Za tuto dobu jsme schopní odbavit kolem stovky lidí, takže tohle množství se nám tady nahromadilo a nikoho nezajímalo naše vysvětlování, že nefungují počítače," popisoval Právu potíže s technikou ředitel odboru dopravně-správních agend pražského magistrátu Josef Mihalík.

Obdobné potíže měli také například úředníci v Kladně a jiných středočeských městech. "Zkušební programy minulý týden fungovaly, ale sotva jsme začali zadávat ostrá data, tak to začalo padat, chvíli to fungovalo, chvíli ne. Pak se muselo spoustu dat zadávat znovu a znovu a mezitím tady stáli lidi a nadávali, že jsme neschopní," připojil se ke kritice nového systému tajemník magistrátu v Kladně Roman Hošta.

Ministerstvo dopravy ovšem namítalo, že se jedná pouze o drobné nedostatky, které budou v brzké době odstraněny.

Úředníci: Systém není vyzkoušený

Úředníci, kteří musí zavádět nový systém do praxe, jej označují za nevyzkoušený a neověřený. "Asi se shodneme, že nová pravidla jsou celkem v pořádku, proti těm nic nemáme, ale mělo se všechno v klidu nejdřív odzkoušet a nezavádět všechno takhle narychlo. Vůbec to není technicky zajištěné, a to jsme se u nás ještě nedostali k zapisování trestných bodů," dodával kladenský tajemník Hošta.ˇ

Přetížená počítačová síť dělala vrásky také úředníkům magistrátu v Ostravě. "Ne že by síť nefungovala trvale, ale dochází k výpadkům, chvíli to jde, pak zase ne. Při zadání požadavku se systém kousne a dál se nedostaneme. Pak se zadání musí znovu zopakovat," řekla Právu v úterý odpoledne Marie Václavková z tiskového oddělení Magistrátu města Ostravy. "Je to problém sítě ministerstva vnitra. Doufejme, že se to brzy podaří odstranit a potíže nebudou pokračovat," dodala.

"Není mi známo, že by síť ministerstva vnitra způsobovala v průběhu úterý opakované potíže," řekla ve čtvrtek Právu ředitelka tiskového odboru ministerstva vnitra Marie Masaříková.

Reklama

Související témata:

Související články

Řidiči pozor, bodový systém je tu

1. 7. 2006, 5:39

Se sobotou odstartovala revoluce na českých silnicích. Bodový systém zavedený novelou silničního zákona bude mnohem přísněji trestat všechny přestupky řidičů....

Řidič s dvěma promile zranil policistu

2. 7. 2006, 17:54

Šoféři na Ostravsku se nenechali zastrašit ani daleko přísnějším silničním zákonem. Z hrozby udělení bodů si jich spousta o víkendu nic nedělala a klidně sedli...

Výběr článků