Článek
Smlouvy jsou podepsané, staveniště si zhotovitel převzal 9.června, oficiálně však práce odstartují teď v pondělí. „Zhotovitel bude mít od 16. června tisíc dní na uvedení stavby do provozu a dvanáct set dní na její úplné dokončení,“ řekl Novinkám Miroslav Blabol, ředitel plzeňského Ředitelství silnic a dálnic.
Příslušný tendr vyhrálo s nejnižší cenou 571 milionů korun sdružení firem Stavby mostů, Eurovia, Sagasta. Most vznikne v Česku zatím poměrně ojedinělou metodou Design & Build – zhotovitel jej musí v daném čase nejen postavit, ale také vyprojektovat. „Po slavnostním zahájení se tedy nezačne rovnou kopat. Zhotovitel nicméně může provádět přípravné práce, ověřovací sondy,“ podotkl Blabol.

Vizualizace mostu přes údolí Střely u Plas. Délka skoro půl kilometru, výška bezmála devadesát metrů
Pro historické třítisícové město je zahájení stavby stěžejní událostí. „Zcela zásadní,“ reagovala starostka Eva Kantor Pořádková (Nezávislí pro Plasko). „Konečně se spouští roky plánovaná akce, někteří lidé u nás do poslední chvíle nevěřili, že se to bude realizovat,“ poznamenala starostka a dodala: „Odkdy přesně se o obchvatu mluví, nevím. Co já pamatuji, tak od devadesátých let.“
Přes město teď jezdí na deset tisíc aut za den, do údolí se šinou po nepřehledných serpentinách. „Počítáme, že se po dokončení obchvatu podaří prakticky stoprocentně vytěsnit hlavně kamionovou dopravu,“ uvedla Pořádková.
Turistická atrakce
Most řeku překlene jižně od Plas, po zelené turistické značce je to sem z centra čtrnáct set metrů. Místo budoucí stavby poznáte snadno – jižní stráň hlubokého údolí je již odlesněná. Nedaleko na levém břehu stojí několik chat.
„Zpočátku pár lidí proti stavbě vystupovalo, hlavně v Nebřezinech, kde měli pocit, že jim to na rozdíl od Plas nic nepřinese. Ale už se to uklidnilo,“ konstatovala starostka. „Teď se spíše někteří obávají toho, že se město vylidní, že restaurace přijdou o zákazníky. Ale Plasy toho nabízejí tolik, že by k významnému propadu v tomto směru dojít nemělo,“ odhadla.
Navíc jedna turistická atrakce přibude – samotný most, po němž povedou chodníky i cyklostezka. „A také zde bude vyhlídka na město. Vzhledem k tomu, že to má být nejvyšší most v republice, určitě půjde o vyhledávané místo,“ upozornila Pořádková.

Stráň pod budoucím mostem je již odlesněná.
Pro srovnání: dosavadní rekordman, Žďákovský most se klene padesát metrů nad hladinou orlické přehrady. Známá visutá lávka Sky Bridge 721 v Dolní Moravě vede 95 metrů nad údolím a vyhlídka z ochozu plzeňské kostelní věže je ve výšce 62 metrů.

Žďákovský most
Kdo postaví silnici?
Most je sice nejvýznamnější, ale jenom jednou ze součástí 5,7 kilometru dlouhého obchvatu. Pro jeho zbytek se zhotovitel ještě stále hledá. „Probíhá hodnocení podaných nabídek,“ upřesnil Blabol. „Když všechno půjde hladce, mohla by být uzavřena smlouva v průběhu srpna letošního roku,“ uzavřel Blabol.
Obchvat i most by měly být zprovozněny současně.