Hlavní obsah

Na pražské Letné se sešly tisíce odpůrců protiepidemických opatření

28. 11. 2021, 14:25 • Aktualizováno 28. 11. 2021, 17:34

I přes nepříznivé počasí se v neděli na pražské Letenské pláni sešly tisíce odpůrců vlády a opatření proti pandemii covidu-19. Svolalo ji hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES ve spolupráci s řadou dalších stran, hnutí a iniciativ podobného zařazení. Podle odhadu policie bylo ve 13:30 na akci zhruba 2500 až 3000 lidí. Na místě na akci dohlížely desítky policistů, podle policejního mluvčího Jana Daňka větší problémy nenastaly. Shromáždění skončilo před 17:00.

Na pražské Letné se sešly tisíce odpůrců protiepidemických opatřeníVideo: Novinky

 
Článek

Lidé se na Letné začali scházet před 13:00, řada z nich vybavená českými vlajkami. Na akci byly k vidění stánky různých stran a iniciativ, například Trikolóry, Svobodných nebo hnutí Manifest.

Na místě byl také stánek s pivem, u kterého se tvořila fronta na desítky metrů, i když podle vládních opatření se od pátečních 18:00 nesmí pít alkohol na veřejnosti. Žádný z účastníků také neměl roušku či respirátor.

Podle Daňka bylo nejvíce lidí na Letné po zahájení shromáždění mezi 13:00 a 14:00, později odpoledne už se počet spíše snižoval. Mluvčí řekl, že zatím nemá přesné informace o tom, kolik policisté řešili případů v souvislosti s porušováním protiepidemických opatření nebo jinými prohřešky, zřejmě však podle něj šlo o jednotky případů. Dodal, že větší problémy nenastaly. Po skončení programu se účastníci pokojně rozešli.

Akce měla začít ve 13:00, zahájena však byla o něco později, protože v nahlášený čas na místo stále přicházeli další lidé. Po zahájení zhruba ve 13:30 na pódiu vystoupili zástupci hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES a poté řečníci, kteří nesouhlasí se současným způsobem boje s epidemií.

Havlíček nevyloučil další zpřísnění

Domácí

Podle nich je nejdůležitější lidská svoboda, kterou stát pod záminkou boje s nemocí nepřípustně omezuje, vyjadřovali se proto proti očkování nebo vládním omezením.

Lidé v reakci skandovali hesla jako „Svobodu!” nebo „Máme toho dost!” Lidé měli kromě vlajek také řadu cedulí a transparentů, na kterých stály slogany jako „Braňte své děti”, „Stánky uvnitř ano, venku ne? Demence!”, „Uvolněte ivermektin”, „Vakcína je byznys”, „Nejsem pokusný králík”, „Moje tělo, moje volba” , „Braňme děti před zvůlí státu”, „Očkovat se? Přes vaše mrtvoly!” nebo „Nové volby”.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Demonstrace proti Vládě ČR a protiepidemickým opatřením v neděli 28. listopadu 2021 na Letné.

Mezi řečníky byli zdravotníci, právníci či zástupci zapojených hnutí. „To, co se teď děje, už dávno není o tom, jestli jste očkovaní nebo neočkovaní. Tohle je už dávno o tom, jak nám omezují životy, porušují zákony a ženou nás zpět do totalitního režimu, který my jsme si už jednou zažili,” řekla předsedkyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková. O totalitě či orwellovském státu mluvili i předseda hnutí Manifest David Tesař nebo předsedkyně Volného bloku Jana Volfová.

Vojtěch: Platnost očkování by se mohla zkrátit na devět měsíců

Domácí

Na akci krátce vystoupil také zpěvák Daniel Landa, dále bývalý poslanec Lubomír Volný, Libor Vondráček ze Svobodných, předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas, předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš, místopředseda Akce D.O.S.T. Michal Semín a řada dalších řečníků.

Policie po 16:00 účastníky demonstrace upozornila, že mají dodržovat protiepidemická opatření, jako jsou rozestupy nebo zakryté dýchací cesty. Demonstranti se tomu vysmáli.

Na ženu s variantou omikron upozornil praktický lékař

Domácí

Iniciativa Chcípl PES vznikla jako protest proti opatřením omezujícím provoz restaurací. Jako politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES poté iniciativa kandidovala ve sněmovních volbách, ve kterých získala 0,4 procenta hlasů. Po volbách se na jejích akcích začaly podílet desítky drobných uskupení a stran, které sdílí kritický pohled na kroky vlády.

Vláda v demisi kvůli sílící epidemii vyhlásila od půlnoci na pátek na 30 dní nouzový stav, na který kabinet navázal nová plošná protiepidemická opatření. Zakázal vánoční trhy, mezi 22:00 a 05:00 musejí být uzavřené restaurace, bary či kluby a na kulturní, sportovní či vzdělávací akce může maximálně 1000 sedících lidí.

Reklama

Výběr článků