Hlavní obsah

Na pastvinách u Milovic jsou i jedovaté majky

27. 7. 2019, 10:35
Právo, Radek Plavecký

Až čtyři centimetry dlouhý jedovatý brouk majka žije na pastvinách divokých koní mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou ve středních Čechách. Majky jsou velké, nápadné, pomalé a nemotorné, přesto se dokážou velmi účinně bránit proti predátorům.

Foto: Michal Köpping

Majka fialová

Článek

„Majky jsou doslova chodícími pytlíčky jedu a svou chemickou zbraň neváhají použít. Dělají to přitom velmi bizarně, své nohy totiž v ohrožení ohnou tak silně, že jim v kloubech popraskají a vyteče z nich oranžová tekutina, která obsahuje jed kantaridin,“ uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd.

Jed majky je relativně silný. Může vyřadit z činnosti ledviny a ve vysokých koncentracích může být pro člověka smrtelný. Podle odborníků by však takové následky mohl mít pro člověka jen v případě, že by brouka snědl. Dotyk s pokožkou může vyvolat podráždění a místo se velmi špatně hojí.

Návštěvníci rezervace by neměli brouky, které najdou, brát do ruky
Dalibor Dostál

„Nejen proto by návštěvníci rezervace neměli brouky, které najdou, brát do ruky,“ varoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina, která stojí za vracením divokých koní či zubrů do české přírody.

Mezi majky patří také puchýřník lékařský, jemuž se lidově říká španělská muška, a jak název naznačuje, z jeho jedu mohou na kůži vyskákat nepříjemné puchýře. Jed těchto brouků se už v minulosti používal například k léčbě bradavic, ale také k vyvolání potratu.

V rezervaci se vyskytuje majka fialová i majka obecná. „Jsou to nápadně velcí brouci, zejména samice jsou typické obřím zadečkem, kde schraňují tisíce vajíček. Z nich se líhnou larvičky, které se pak na květech přichycují samotářských včel, nechají se odnést do jejich hnízda, kde nakonec parazitují na včelím plodu a zásobách potravy,“ řekla Lucie Ambrožová z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, která se monitoringem brouků v rezervaci zabývá.

Kromě dříve zde známých majek na milovických pastvinách entomologové zaznamenali i nový druh majky s latinským názvem Meloe decorus. „Příchod tohoto druhu do Milovic je další známkou významu lokality pro vzácné teplomilné druhy,“ dodal Miloslav Jirků.

Reklama

Související témata:

Výběr článků