Hlavní obsah
 

Českem se již prohání stovka divokých koní

Počet divokých koní v Česku v uplynulých dnech přesáhl stovku, přičemž do pěti let by se jejich počet mohl až ztrojnásobit. Zatím žijí na pěti místech republiky.

 
Českem se již prohání stovka divokých koní

Protože se jim daří velmi dobře, odborníci vytipovali dalších 145 míst, kde by mohla být stáda využita ke spásání trávy na loukách. Do přírody bylo první z nich vypuštěno v lednu 2015. Jeho domovem se tehdy stal bývalý vojenský prostor Milovice ve středních Čechách.

„Úspěšné odchovy hříbat bez lidské pomoci u těchto stád jsou vynikající zprávou. Ještě větším překvapením pro nás ale bylo, jak rychle se díky divokým koním začala příroda zotavovat. Efekt, s nímž jsme počítali za pět až sedm let, se dostavil po necelých třech letech, což je neuvěřitelné,“ řekl Právu ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál, která ve spolupráci s vědci a ekology napomohla k návratu divokých koní do přírody.

Koně ve velkém spásají agresivní druhy travin, které na našich loukách nechceme, a doslova z jejich sevření vysvobozují vzácné rostliny.
Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina

Využita k tomu byla z Anglie přivezená zvířata druhu ex­moorský pony. Jde o divoké koníky menšího vzrůstu, kteří mají geneticky nejblíže k původním divokým koním ze střední Evropy. Jejich stáda z její krajiny vymizela před tisíciletími. Návrat slaví v souvislosti s větší péčí o krajinu. Stát není schopen ufinancovat na všech potřebných místech sečení luk. Pastevectví je sice obnovováno, ale stád krav a ovcí je stále málo.

Proto bylo rozhodnuto o návratu divokých koní, žijících v prostorných ohradách bez toho, aniž by do nich ochranáři jakkoli zasahovali.

Divocí koně v Milovicích

Foto: Česká krajina

„Koně ve velkém spásají agresivní druhy travin, které na našich loukách nechceme, a doslova z jejich sevření vysvobozují vzácné rostliny. U Milovic jen díky nim nyní kvetou stovky trsů hořce křížatého a v Národním parku Podyjí na Znojemsku zase pestré koniklece. Tyto vzácné kytky prostě nežerou, což se nám hodí. Koně v naší krajině nutně potřebujeme,“ uvedl Dostál.

Potřebují klid

Ochranáři již z vytipovaných míst vybírají ta, která se stanou domovem dalších stád. Ještě letos se patrně jedno z nich zabydlí v rezervaci Zubří na Vysočině. Další stádo by mohlo obývat břehy řeky Ploučnice v Libereckém kraji. Ideální podmínky pro koně má Moravský kras a také vinařský ráj, jímž jsou Pavlovské vrchy u Mikulova.

Letošní hříbata divokých koní narozená ve stádu ve středočeských Milovicích

Foto: Michal Köpping

Ochranáři již teď vědí, že se jim podaří zajistit koně jen pro zlomek vytipovaných míst, a jsou proto ochotní spolupracovat s různými spolky a soukromými chovateli. Podmínkou je, že si budou žít zcela svobodně.

„Žádné jejich krocení, osedlávání a nic podobného prostě nepřipadá v úvahu. Důsledně si pohlídáme, aby se jim dařilo dobře. Jsme rádi, že si i společnost zvykla na divoké koně. Za celou dobu jsme měli jen jeden úhyn, a to kvůli nevhodnému přikrmování pečivem. Naštěstí jsme už naučili lidi, že nejvíce koním pomohou tím, že je nechají v klidu,“ poznamenal Dostál.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků