Článek
Podle výsledků zmíněného monitoringu bude zvolen další postup.
„V případě plošně omezeného nálezu budou podniknuty kroky k likvidaci všech jedinců. Pokud je rak již více rozšířen, bude následovat série opatření vedoucí k izolaci tamější populace,“ informovala v pátek mluvčí AOPK Karolína Šůlová.
Hrozba račího moru
Rak mramorovaný pochází ze Severní Ameriky, v Evropě se kvůli své nenáročnosti a snadnému rozmnožování často choval v akváriích. Množí se takzvanou partenogenezí – samice kladou neoplozená vajíčka, z nichž se líhnou další samice, které jsou genetickými kopiemi své matky. K založení nové populace tak postačuje únik jediné samice.
„Značná odolnost vůči podmínkám prostředí, nenáročnost na potravu a unikátní způsob rozmnožování z něj činí nebezpečného invazního konkurenta našich původních druhů raků,“ podotkla mluvčí.
Dalším nebezpečím pro naše raky je možnost přenosu račího moru, vůči němuž jsou naše druhy velmi citlivé, zatímco rak mramorovaný je odolný. Rakům na těle roste plíseň a do vody uvolňuje pohyblivé spory, jimiž se rozmnožuje. Spory mohou přežívat ve vodě týdny až měsíce. Účinný prostředek na léčbu neexistuje.
Rak byl nalezen v jedné z menších tůní. „Zatím nemáme potvrzeno, zda byl račím morem infikován, ale na místě je opatrnost. Je potřeba udělat vše pro to, abychom zabránili rozšíření račího moru. Proto prosíme, aby v této oblasti lidé nevstupovali do tůní, račí mor se totiž může šířit nejen přímým kontaktem mezi raky, ale i kontaminovanou vodou či blátem,“ konstatoval Ondřej Dočkal z AOPK ČR.
Chov raka mramorovaného je kvůli rizikům, která představuje při úniku do přírody, nyní zakázán. Do našich vod se pravděpodobně dostal vypouštěním z chovů v akváriích či zahradních jezírkách.