Hlavní obsah

Na Břeclavsku uhynuly tuny ryb

20. 7. 2022, 19:04 • Aktualizováno 20. 7. 2022, 19:17

Velké množství ryb uhynulo na Břeclavsku u jezu v Bulharech, z Dyje je ve středu navečer začali lovit hasiči a rybáři. Na místě jsou tři jednotky hasičů, řekl jejich mluvčí Jaroslav Mikoška.

Foto: Profimedia.cz

Dyje u Bulhar. Ilustrační foto

Článek

Podle starosty Bulhar na Břeclavsku Jiřího Osičky je odhadované množství uhynulých ryb v tunách, práce ale zatím pokračují. Důvodem úhynu je nejspíš úbytek kyslíku v souvislosti s přemnožením sinic, řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

"Byli to kapři, candáti, sumci, amuři, tolstolobici, cejni a další. Odhadované množství jsou jednotky tun, ale práce ještě pokračují, takže je to těžko říct," uvedl Osička.

Hasiči sbírají uhynulé ryby i z řeky v Břeclavi. "Na žádost obce provádíme sběr uhynulých ryb ve spolupráci s rybářským svazem," řekl Mikoška. Břeclavská radnice podle mluvčí Jany Pelcové upozornila na webu občany, že v důsledku špatné kvality vody v nádrži Nové Mlýny je zhoršená kvalita vody i v řece Dyji, kde se mohou objevit uhynulé ryby.

Za obrovským úhynem ryb v Nesytu nebylo jen vedro. Rybník bez vody byl rybami přecpaný

Domácí

Chmelař uvedl, že příčinou úhynu ryb je kyslíkový deficit kvůli přemnožení sinic, které v noci spotřebovávají kyslík. "Sinice mají příznivé podmínky pro rozmnožení kvůli horkému počasí, nízkým průtokům a živinám. Hlavní živinou je fosfor, který se dostává do řek nejčastěji proto, že čistírny nedostatečně fosfor odstraňují při čištění," řekl Chmelař. Podle něj nastal úhyn ryb u Bulhar, ale je možné, že ze stejných důvodů mohu uhynout ryby i níže po toku.

Velký úhyn ryb v kraji zaznamenali v roce 2018 rybáři na rybníku Nesyt na Hodonínsku. Vlivem sucha a poklesu vody tam tehdy uhynula většina bezmála ze 150 000 nasazených ryb. Rybářství Hodonín tehdy posbíralo přes 100 tun uhynulých ryb, škoda byla v milionech korun.

Reklama

Související témata:

Výběr článků