Hlavní obsah

Mynář: Předpisy při zabíjačce jsem neporušil

20. 4. 2020, 19:08

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář je přesvědčen o tom, že při domácí zabijačce prasete dodržel předpisy platné ve stavu nouze. Odmítl, že by pořádal zabijačku s hostinou, šlo podle něj o sanitární porážku prasete a jeho rozporcování. Mynář to v pondělí řekl ČTK. Testy na koronavirus, které účastníci porážky absolvovali, podle něj koupila jeho lékařka.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Hradní kancléř Vratislav Mynář

Článek

O páteční zabijačce informoval o víkendu server Blesk.cz, konala se během vyhlášeného nouzového stavu, kdy jsou hromadné akce i sdružování zakázané.

Mynář se už dříve hájil tím, že porážka byla nutná kvůli stavu prasete. V pondělí kancléř odmítl, že uspořádal zabijačku s hostinou, byla to podle něj sanitární porážka prasete a jeho rozporcování. „Nebylo to v restauraci, ale ve stanu na trávě v místě, kde mám trvalé bydliště. Nebyli tam kamarádi, ale příbuzní, nejbližší spolupracovníci a řezník," uvedl Mynář.

Vojtěch poslal na Mynáře hygienu

Domácí

„Starostu Osvětiman, pana (Aleše) Pfeffera (nestr. za SPOZ) jsem nepozval, ten přišel zkontrolovat řádně nahlášenou porážku," dodal. O účasti starosty informovala média. Serveru Seznam Zprávy Pfeffer řekl, že vydal rozhodnutí, že je možné prase v nouzovém stavu porazit. Při usmrcení byli podle něj potřeba kvůli síle zvířete minimálně čtyři lidé.

Roušky, odstupy a testy

Účastníci akce se podle Mynáře nemohli nakazit nemocí covid-19, protože všichni měli roušky a ve stanu byla oddělená pracoviště, která od sebe byla vzdálená více než dva metry. Všichni zároveň byli otestováni na přítomnost koronaviru. Mynář odmítl, že testy na koronavirus byly ze zásob státu. Zakoupila je podle něj jeho lékařka a on jí je proplatí ze svých prostředků. Objednávku doložil fakturou, podle které lékařka zaplatila za sadu 25 kusů rychlotestů téměř 9000 korun s DPH.

Okolnosti zabijačky prověřují policisté. O výsledcích budou informovat krajskou hygienickou stanici jako správní orgán příslušný k projednání případného přestupku.

Prase nemocné nebylo, bylo hladové, zastal se Zeman Mynáře ohledně zabijačky

Domácí

K případu se na tiskové konferenci na dotaz novinářů vyjádřili i zástupci vlády. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že zadal krajské hygienické stanici, aby se případem zabývala. Řekl, že je potřeba jej řádně prověřit a případně učinit závěry. Zda si hygienici přizvou na pomoc policii, je podle něj na nich.

Podle Venduly Ševčíkové z Krajské hygienické stanice ve Zlíně nepodléhají povolení hygieniků akce v uzavřeném okruhu osob žijících ve společné domácnosti. „Pokud existuje podezření, že by soukromou zabijačku mohly navštívit osoby zvenčí, to jest osoby mimo společnou domácnost včetně nejbližších příbuzných, a tím porušit mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které spočívá v omezení volného pohybu osob vyjma nezbytně nutných případů, je povinností Policie ČR tuto skutečnost prověřit a posoudit, zda nedošlo ke spáchání přestupku," uvedla na dotaz ČTK.

Reklama

Související témata:

Výběr článků