Hlavní obsah

Mynář nemusí vracet šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech

14. 6. 2021, 19:00 – Osvětimany

Firma hradního kancléře Vratislava Mynáře nemusí vracet šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Podle České televize (ČT) o tom rozhodlo ministerstvo financí a informaci zveřejnil ROP Střední Morava.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Kancléř Vratislav Mynář

Článek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) rozhodnutí v pondělí nechtěla komentovat s tím, že neví žádné podrobnosti.

V souvislosti s přidělení podpory, kterou Mynářova firma dostala v roce 2011, obvinila policie Mynáře letos v únoru z poškozování finančních zájmů EU. Kancléř dlouhodobě odmítá, že by spáchal trestný čin.

„Žádné podrobnosti říct nemohu, protože je nevím,” uvedla na dotaz ČTK Schillerová na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády.

Trestní stíhání Zemanova kancléře Mynáře pokračuje, neuspěl se stížností

Domácí

Rozhodování, že Mynářova firma nemusí vracet šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech, bylo podle ní učiněno na striktně úřednické expertní úrovni.

„Rozhodovali určitě podle zákonů a svého svědomí,” dodala ministryně. Podotkla, že do takových procesů nezasahuje, ani si nenechává předkládat spisový materiál.

Na jaře 2019 podala v souvislosti se stavbou trestní oznámení nevládní organizace Transparency International (TI) kvůli údajnému podvodu s dotacemi.

Podle TI nejprve získalo na stavbu v letech 2007 a 2008 od ministerstva školství dotace 26 milionů korun občanské sdružení Chřibák, které bylo založeno několika lidmi z Osvětiman v čele s Mynářem.

Peníze měly být použity na výstavbu sportovní ubytovny na Mynářově pozemku. Ubytovna ale nebyla dokončena a její hrubou stavbu pak Chřibák pronajal firmě Clever Management vlastněné Mynářem.

Hrad v rámci „boje proti dezinformacím“ nebude poskytovat informace vybraným médiím

Domácí

Podmínky státní dotace podle TI zakazovaly jakýkoli převod nemovitosti a jako podmínka splnění dotovaného projektu měla být doložena kolaudace ubytovny. Clever Management poté získala ještě šest milionů z evropských peněz.

Za ně byla hrubá stavba ubytovny přestavěna na wellness penzion. Při žádosti o peníze z ROP žadatelé i podle TI měli uvést, zda na projekt byly použity i jiné dotace z veřejných zdrojů, což neudělali. Po kontrole financování, při které narazil na pochybnosti, úřad požádal policii o prověření dotace.

Mynáře, jednoho z nejbližších spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana, obvinili policisté letos v únoru z poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu.

Kancléř podal proti usnesení o zahájení stíhání stížnost, dozorující státní zástupce ji zamítl. Mynář své stíhání považuje za nestandardní a ovlivněné tlakem médií.

Reklama

Výběr článků