Hlavní obsah

Muž zblízka vystřelil na Klause z plastové pistole, prezident odjel do nemocnice

28. 9. 2012, 15:32 – Chrastava • Aktualizováno 28. 9. 2012, 19:00

Při páteční návštěvě Chrastavy na Liberecku vystřelil z plastové pistole na prezidenta Václava Klause neznámý muž. Policie ho zadržela. Muž přiložil Klausovi plastovou pistoli k boku a několikrát zmáčkl spoušť. Podle mluvčího Hradu Radima Ochvata odjel později po incidentu Klaus do nemocnice.

Muž střílel na prezidenta Klause z plastové pistoleVideo: Prima FTV

 
Článek

Podle informací Novinek šlo zjevně o psychicky narušeného mladíka. „Prezident v ohrožení nebyl,“ řekl Novinkám Petr Macinka z tiskového odboru Hradu.

Foto: Radek Petrášek, ČTK

Na prezidenta Klause vystřelil muž (na snímku vlevo) z plastové pistole.

Po incidentu zůstal Klaus na místě a bavil se s lidmi a místním politiky. Později ale prezident odjel do pražské Ústřední vojenské nemocnice na vyšetření, uvedl bez jakýchkoliv podrobností mluvčí Ochvat. Tam mu lékař ošetřil lehké poranění.

Foto: Radek Petrášek, ČTK

Plastová pistole, z níž muž vystřelil.

Prezident po incidentu novinářům řekl, že šlo zjevně o blázna, který by si zasloužil pár facek.

Selhání policie

Prezident byl po incidentu na svou ochranku naštvaný. Kromě ochranky se v okolí pohybovaly i desítky policistů. Podle videozáznamu z místa ochranka v první chvíli vůbec nereagovala.

Věc převzalo policejní prezidium, jeho mluvčí Štěpánka Zatloukalová k případu večer řekla: "Policejní prezidium dalo pokyn k prověření postupu policistů na místě incidentu. Šestadvacetiletý mladík je v současné době na policejní služebně, kde ho policisté vyslýchají. Motiv celé události vyšetřujeme. Zatím nemůžeme poskytnout další informace."

Incident se stal krátce před 15:00, když prezident po otevření mostu procházel obklopen davem lidí. Co se vlastně stalo, nezaregistrovali ani ti, kdo stáli v bezprostřední blízkosti.

Foto: Radek Petrášek, ČTK

Prezident Klaus otevřel secesní most v Chrastavě. Vlevo je starosta Chrastavy Michael Canov.

"Stál jsem vedle prezidenta, když mu muž z druhé strany přiložil k boku pistoli a několikrát stiskl spoušť. Slyšel jsem několik cvaknutí. V první chvíli jsem vůbec nevěděl, o co jde," řekl chrastavský starosta Michael Canov.

Pak starosta slyšel, že prezident směrem k ochrance řekl něco ve smyslu: "To jste dobře nezareagovali."

Foto: Radek Petrášek, ČTK

Muž po incidentu ještě stihl mluvit s novináři.

Muž pak z místa odešel, aniž ochranka zasáhla. Novinářům řekl, že politici neposlouchají, jsou "slepí a hluší k nářkům lidu" a tohle byla podle něj jediná možnost, jak dát najevo nespokojenost.

Podle svědků zadržela muže až na náměstí o pár set metrů dál společně městská a státní policie. Byl ozbrojen plastovou pistolí, která se používá ke hře airsoft. Vystřeluje plastové kuličky.

Klaus v Chrastavě otevíral secesní most v Chrastavě, který byl znovu vybudován po ničivých záplavách v roce 2010.

Výběr případů napadení českých politiků
5. prosince 1992Předsedu KSČM Jiřího Svobodu pobodal před jeho domem v Praze 3 neznámý maskovaný pachatel.
15. listopadu 1996Poslance Marka Bendu (ODS) napadl opilý návštěvník restaurace na pražském sídlišti Prosek.
6. ledna 1997Tehdejšího místopředsedu vlády, ministra zemědělství a předsedu KDU-ČSL Josefa Luxe ohrožoval útočník v jeho kanceláři nožem a slzným plynem.
6. února 1997Poslanec za ČSSD Pavel Dostál byl po odchodu ze sněmovny přepaden v podloubí nedaleko Malostranského náměstí několika muži, kteří ho pořezali na hlavě a v obličeji.
23. března 1998Poslanec Pavel Dostál byl fyzicky napaden v rychlíku mezi Českou Třebovou a Pardubicemi. Poslanec chtěl pomoci průvodčí, na kterou zaútočil opilec.
11. června 1998Předseda ODS Václav Klaus byl na předvolebním mítinku v Praze trefen vajíčkem do hlavy. Útočník je neznámý.
24. dubna 2006Poslanec a místopředseda KSČM Jiří Dolejš se stal obětí útoku neznámých pachatelů, když ho u stanice metra v Praze 6 povalili na zem a kopali do něj. Dolejš se musel podrobit operaci oka.
květen - červen 2009Po předsedovi ČSSD Jiřím Paroubkovi na mítincích návštěvníci opakovaně házeli vejce. Nikdo nebyl potrestán.
2. června 2009Poslance ODS Vladislava Vilímce pozdě večer v Plzni zbil podnapilý muž.
21. srpna 2009Čtyři mladíci na koupališti v Hustopečích na Břeclavsku zasáhli štěrkem do hlavy předsedu ODS Mirka Topolánka. Expremiér měl zranění nad pravým okem. Tři pachatelé byli potrestáni za přestupek pokutou.
5. května 2010Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka dostal na mítinku v Brně ránu pěstí do obličeje. Byl krátce hospitalizován. Miroslav Dvořák byl odsouzen k podmíněnému trestu osmi měsíců.
28. září 2012Při otvírání mostu v Chrastavě na Liberecku přiložil muž prezidentu Václavu Klausovi k boku plastovou pistoli a několikrát zmáčkl spoušť.
zdroj ČTK a Novinky

Reklama

Související témata:

Výběr článků