Hlavní obsah

Ministerstvo se za Zemana omlouvat nehodlá, spor o Peroutku míří k Nejvyššímu soudu

14. 8. 2020, 11:38 • Aktualizováno 14. 8. 2020, 12:39

Ministerstvo financí se nehodlá omluvit vnučce Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za výroky, které na jeho adresu pronesl prezident Miloš Zeman. Resort se obrátil na Nejvyšší soud s dovoláním a návrhem na odklad vykonavatelnosti rozsudku.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Prezident Miloš Zeman

Článek

Podání dovolání zjistila ČTK z aplikace Infosoud. Pokud by Nejvyšší soud tomuto požadavku vyhověl, ministerstvo by se nemuselo Peroutkově vnučce omlouvat až do rozhodnutí o dovolání.

Pražský městský soud ministerstvu počátkem července uložil, aby se žurnalistově vnučce Terezii Kaslové omluvilo za dehonestující a nepravdivé výroky prezidenta o tom, že její děd byl autorem článku „Hitler je gentleman”. Omluvu musí úřad zaslat dopisem a také ji zveřejnit na svém webu. Lhůta pro omluvu má vypršet v úterý.

Stát se musí omluvit za Zemanovy výroky o Peroutkovi, rozhodl soud

Podat dovolání se chystá i Kaslová, která se domáhá širší omluvy i za další prezidentovy výroky.

Ministerstvo dovolání podalo ve čtvrtek. Zaslalo ho jak Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který o sporu rozhodoval v prvním stupni, tak i přímo Nejvyššímu soudu, jenž bude nyní rozhodovat o návrhu na odklad vykonatelnosti. „Dovolání bylo podáno v blanketní podobě a jeho znění bude v zákonné dvouměsíční lhůtě doplněno,” sdělil Zdeněk Vojtěch z tiskového odboru.

Pravděpodobné podání mimořádného opravného prostředku avizovalo ministerstvo již dříve. „Dlouhodobě se totiž domníváme, že veřejný projev prezidenta republiky nelze považovat za nesprávný úřední postup podle zákona o náhradě škody způsobené při výkonu veřejné moci,” vysvětlil mluvčí.

Peroutkův článek Hitler je gentleman se nenašel, uvedl Zeman

Na Nejvyšší soud se chystá obrátit i Kaslová, která se domáhá širší omluvy i za další prezidentovy výroky. „Dovolání do zamítavého výroku bude určitě podáno,” napsal ženin advokát František Vyskočil. „Ministerstvo financí se musí za prezidenta omluvit v úterý 18. srpna, což se mu zjevně nechce provést,” doplnil k aktuálnímu kroku úřadu.

Omluv za prezidenta je více

Vyskočil míní, že ministerstvo má argumentaci dovolání víceméně připravenou z kauzy někdejšího Zemanova poradce Zdeňka Šarapatky. V ní se má úřad omluvit za prezidentův nepravdivý výrok, že muže vyhodil pro neschopnost. Ve sporu o Šarapatku ministerstvo rovněž požádalo Nejvyšší soud o odklad vykonatelnosti a soud mu vyhověl.

Zeman své výroky o Peroutkovi pronesl v lednu 2015 na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. Tvrdil, že novinář zveřejnil článek „Hitler je gentleman” v časopisu Přítomnost. Později na tiskové konferenci řekl, že text viděl na vlastní oči. Hradu se však článek v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků