Hlavní obsah

Ministerstvo chce zakázat kouření pouze v podnicích, kde se vaří

26. 11. 2014, 13:52
Novinky, jas

Ministerstvo zdravotnictví pod vedením ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) v úterý poslalo do připomínkového řízení návrh zákona o ochraně zdraví před návykovými látkami, který bývá ve zkratce nazýván protikuřáckým zákonem. Nově by mělo být kouření zcela zakázáno v restauracích. Restrikce by se naopak neměla týkat hospod a barů, které nenabízejí teplé pokrmy.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

„Předkladatel navrhuje výjimku v případě provozoven stravovacích služeb, kde se prodávají pouze studené a teplé nápoje a balené potraviny (např. pivnice, bary apod.). Zde zůstane i nadále kouření povoleno. Zavedení zákazu kouření zůstane v těchto typech provozoven na volbě provozovatele,” uvádí důvodová zpráva.

Návrh obsahuje rovněž zákaz užívání elektronických cigaret, ale jen na některých typech míst (dopravní prostředky veřejné dopravy, školy, dětská hřiště atd.).

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ministerstvo se odvolává mimo jiné na výzkum Státního zdravotního ústavu z roku 2011, podle něhož 68,4 procenta občanů „rozhodně nebo spíše souhlasilo s tím, aby byl v ČR zaveden úplný zákaz kouření v restauracích”.

Resort zároveň nepředpokládá, že by zákaz kouření v restauracích poškodil sektor veřejného pohostinství. „Při zavedení úplného zákazu kouření v provozovnách stravovacích služeb se dlouhodobé negativní ekonomické dopady na hostinský sektor s ohledem na zkušenosti a poznatky jiných zemí, které tento zákaz již zavedly, nepředpokládají,” tvrdí ministerstvo s tím, že omezení kouření naopak může zlepšit zdraví obyvatel a povede ke snížení spotřeby tabákových výrobků.

Anketa

Jste pro zákaz kouření pouze v podnicích, kde se vaří?
Ano, v jiných podnicích bych kouření povolil/la
25,3 %
Ne, kouření bych zakázal/la ve všech podnicích
74,7 %
Celkem hlasovalo 9709 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků