Hlavní obsah

Lidé pracující na dohody by mohli odvádět na pojistném více, připustil Jurečka

26. 3. 2023, 13:43

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) připustil, že lidé pracující na dohodu o provedení práce (DPP) zřejmě budou muset platit vyšší odvody pojistného na sociální zabezpečení. Pokud by se tak nestalo, hrozí, že od státu v budoucnu nedostanou důchody. Jurečka to řekl v nedělním diskusním pořadu na CNN Prima News v souvislosti s debatou o připravované důchodové reformě.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ministr Marian Jurečka ve Sněmovně

Článek

„Jsem připraven se pustit do témat, která nejsou úplně jednoduchá, a to je hledání příjmů do systému. Bavili jsme se o lidech, kteří pracují na dohody. Za poslední roky objem lidí, kteří se dostali do systému dohodářů, obrovsky narostl. Ti lidé nemají žádné sociální zabezpečení, nebudou mít žádné důchody, mnozí z nich si to vůbec neuvědomují. Dnes máme přes 60 miliard korun ročně, které se vyplácejí v dohodách, a jenom zhruba ze dvou miliard korun tohoto objemu je vypláceno pojistné. A ti lidé nebudou mít jednou důchody,“ prohlásil v neděli Jurečka.

Počet lidí pracujících na dohody podle něj výrazně vzrostl zejména v době pandemie covidu.

„Potřebujeme ten systém zpřehlednit a říct: občane, pokud od toho státu něco chceš očekávat v důchodu, tak potřebujeme, abys něco adekvátně a férově odváděl. Kdybychom všichni v tomto státě byli dohodáři a tento stát měl fungovat na platbách od dohodářů, tak ten stát není financovatelný, skončí,“ dodal.

Odchod do penze v 68 v důchodové reformě nebude, řekl Jurečka

Domácí

Jurečka tyto věty pronesl v rámci diskuse o připravované a potřebné důchodové reformě, u které podle něj nebude jednoduché dosáhnout shody mezi vládní koalicí a opozicí.

Dosavadní schůzky se zástupci opozičních hnutí ANO a SPD ale prý ukázaly, že „je vůle se na těch podstatných věcech konstruktivně dohodnout“, uvedl Jurečka. Podle něj reforma musí nadále počítat s mezigenerační solidaritou a oceněním rodičovství.

Poslanec a stínový ministr práce a sociálních věcí ANO Aleš Juchelka potvrdil, že hnutí chce k reformě přistupovat konstruktivně. Chce například zvýhodnit daňovou podporu zaměstnavatelů přispívajících na sociální zabezpečení zaměstnanců, zlepšit prorodinnou politiku. Naopak nechce měnit parametry pro řádnou valorizaci penzí. S Jurečkou se shodl na tom, že reforma se nebude týkat lidí starších 50 let.

Jurečka tento týden uvedl, že se v rámci reformy nechystá zvýšit věkovou hranici pro odchod do penze z 65 na 68 let, jak navrhují někteří experti. Podle něj by se při nástupu do důchodu měla zohledňovat délka života, odpracovaná doba či náročnost profese.

Důchod z veřejného systému tvoří v Česku kolem 95 procent příjmu seniorů. Odvody na penze jsou výrazně nižší než výdaje, letos by deficit mohl činit kolem 78 miliard korun.

Experti navrhují ke zmírnění zadlužení mimo jiné zpomalit valorizace, omezit počet předčasných důchodů a zvyšovat postupně dál důchodový věk.

Život v Česku se prodlužuje a počet i podíl lidí nad 65 let podle statistiků roste. Loni měli muži naději na dožití 76,1 roku a ženy 81,9 roku. Lidí nad 65 let žilo v zemi 2,2 milionu, tvořili 21 procent obyvatel.

Podle dřívějších plánů by člověk měl v penzi trávit zhruba čtvrtinu života. Povinná doba placení odvodů pro nárok na důchod trvá nyní 35 let. Dříve do důchodu bez krácení částky mohou odcházet horníci a záchranáři.

Zameťte si před vlastním prahem. Jurečka s Juchelkou se chytli kvůli „držhubnému“ pro Najmona

Domácí

Výběr článků