Hlavní obsah

Letiště Líně, kde by mohla stát gigafactory, armáda prý potřebuje

17. 9. 2022, 5:20

Téměř čtyřsethektarové letiště Líně u Plzně, kde má podle rozhodnutí vlády vzniknout strategický podnikatelský park (SPP), by mělo nadále sloužit jako záložní i rozvojový prostor pro české vojáky. ČTK to sdělil dobře informovaný zdroj.

Foto: PETR ERET / MAFRA /, Profimedia.cz

Letiště Líně

Článek

Armáda ministerstvu obrany podle zdroje sdělila, že záložní plochu, kde má základnu své letecké záchranné služby (LZS), potřebuje a s letištěm ve svých plánech počítá.

Armáda ČR i ministerstvo obrany sdělily, že jejich mate­riál je neveřejný. Zájem armády zachovat letiště potvrdily i okolní obce, které tam mají pozemky a protestují proti gigafactory.

Ve strategickém parku má vzniknout továrna na výrobu baterií do elektroaut, tzv. gigafactory, kterou plánují ve střední Evropě zejména německý Volkswagen, ale také jihokorejské LG.

Proti těmto plánům, které počítaly až se 4500 zaměstnanci (a hovořilo se o rušení přistávací dráhy a přesunu LZS ), se postavily okolní obce i město Plzeň, aerokluby a piloti.

Foto: Mapy.cz

Mapa letiště Líně

Plzeňský kraj, na nějž měla být podle usnesení vlády z 27. července celá plocha převedena, se vznikem SPP souhlasil, ale koncem srpna odmítl možný vznik ubytoven pro tisíce dělníků a chce také, aby byla zachována letová dráha pro případ nutnosti a letecká záchranka.

Podle šéfa krajského odboru regionálního rozvoje Miloslava Michalce zpracovává kraj aktualizaci zásad územního rozvoje (ZUR), reagoval tím na vládní informace o tom, že ministerstvo obrany letiště nechce.

„Do ZUR potřebujeme vyjádření armády k letišti a zatím nemáme žádné,“ uvedl. Teprve pak může kraj v práci pokračovat. Pokud Armáda ČR řekne, že tam chce mít své vojáky a že budou letiště využívat, tak území kraj ze ZUR vyjme a bude to letiště jako dřív. „Teď tam armáda nelétá, tak je to zatím jako zóna,“ dodal.

Reklama

Související témata:

Výběr článků