Hlavní obsah

Lavinové nebezpečí v Krkonoších i Jeseníkách vzrostlo na značné

3. 1. 2019, 9:13 • Aktualizováno 3. 1. 2019, 14:16

Horská služba v Krkonoších a Jeseníkách ve čtvrtek zvýšila riziko lavinového nebezpečí na třetí stupeň. Na pětistupňové škále představuje značné nebezpečí. Zvýšení rizika souvisí s novým sněhem a střídáním teplot v uplynulých dnech.

Foto: Martin Žemlička, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Na hřebenech Krkonoš je okolo jednoho metru sněhu. Za posledních 24 hodin napadlo 25 centimetrů nového sněhu. „Sníh padal na ledovou krustu, za působení silného nárazového severozápadního větru, který přemístil sníh na závětrné svahy. Zde se mohou vyskytnout laviny deskové (několik nesourodých vrstev sněhu na sobě - pozn. red.). Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích,” uvedl na webu Robert Dlouhý z horské služby.

V Jeseníkách se na závětrných svazích za posledních 24 hodin uložilo až půl metru sněhu, uvedl za tamní horskou službu Jiří Hejtmánek.

Horská služba varuje, že v některých případech existuje možnost samovolného uvolnění lavin středních a ve výjimečných případech i velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu. Lidé by měli dbát zvýšené opatrnosti již na svazích se sklonem nad 30 stupňů, apelují záchranáři.

V Krkonoších na hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno minus 11 stupňů Celsia, silná mlha a v okolí ležel více než metr sněhu. Vítr dosahoval v nárazech na hřebenech hor přes 70 kilometrů v hodině.

Lavinové nebezpečí horská služba vyhlásila v této zimní sezoně poprvé 10. prosince, a to o síle prvního stupně. Lavinové nebezpečí stouplo na druhý stupeň po dalším sněžení 13. prosince a kleslo zpět na první 17. prosince. Druhý stupeň byl znovu vyhlášen 22. prosince. [celá zpráva]

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista.

Reklama

Související témata:

Výběr článků