Hlavní obsah

Konec symbolického místa? Vyschnul přítok k pramenům Vltavy

12. 8. 2015, 15:07 – Kvilda

Kvůli dlouhodobému nedostatku srážek vyschnul přítok k pramenům Vltavy, který se nachází poblíž šumavské Kvildy. V místě, k němuž každoročně zamíří tisíce turistů, zůstala studánka, ale hrozí, že i z ní se postupně ztratí voda. Starosta Kvildy Václav Vostradovský se obává toho, že by tak z mapy mohlo definitivně zmizet jedno ze symbolických míst celé Šumavy.

Foto: Profimedia.cz

Pramen Vltavy

Článek

"Pokud ještě sucho nějakou dobu potrvá, troufám si říct, že tato situace skutečně nastane. Ztratili bychom tím jednou z velmi vzácných lokalit," uvedl Vostradovský. Dodal, že řada pramenů jiných říček a potoků v minulosti na Šumavě vyschla.

Pokud by se to samé stalo i u pramenů Vltavy, neznamená to však, že by zanikla celá řeka. Vltava má ve svém počátku spoustu přítoků, které ji zásobují vodou. "Neztratili bychom řeku, ale ztratili bychom místo, které je podle mě naprostým symbolem," uvedl starosta.

Podle něj se na vysychání neprojevuje jen minimum srážek z posledních týdnů a měsíců. Dodal, že vliv prý na to má i fakt, že lesy nad prameny Vltavy jsou uschlé. Způsobil to především orkán Kyril z roku 2007 a následně kůrovec, kdy se v polomech zasažených lesích po rozhodnutí tehdejšího vedení ministerstva životního prostředí nekácelo.

Podle Vostradovského to potvrzují i vědecké výzkumy. "Teplota v takzvaných zelených lesích u pramenů Vltavy se v těchto dnech pohybuje kolem 30 stupňů Celsia. Teplota v uschlých lesích však v těchto dnech ve stejných místech dosahuje až 65 stupňů," řekl starosta Kvildy.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Prameny Vltavy patří mezi turisticky nejatraktivnější místa Šumavy. Vede k nim turistická a cyklistická trasa a v zimě stopy pro běžecké lyžování. Nachází se zhruba sedm kilometrů od Kvildy. Jejich okolí orkán Kyril před osmi lety zasáhl významným způsobem.

Reklama

Související témata:

Výběr článků