Hlavní obsah

Koalice chce zrušit superhrubou mzdu

6. 7. 2020, 20:10 – Praha

Vládní koalice ANO a ČSSD by měla v létě probrat zrušení superhrubé mzdy, uvedla v pondělí Česká televize (ČT). Premiér Andrej Babiš (ANO) podle ní počítá, že by zrušena byla od ledna příštího roku, kabinet by mohl návrh předložit v září. Babiš by ale rád šel nad program vlády a snížil či zrušil sociální pojištění.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Článek

Po zrušení superhrubé mzdy by měly zaměstnancům stoupnout čisté příjmy. Nyní mzdy a platy zaměstnanců podléhají sazbě daně z příjmů 15 procent, ale do základu se započítává i sociální a zdravotní pojistné odváděné zaměstnavatelem. V případě zrušení superhrubé mzdy by se podle dřívějšího vyjádření Schillerové zavedla daň 19 procent. Nyní je podle ní efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta.

„Budu prosazovat, aby zrušení superhrubé mzdy nebylo jenom podle programového prohlášení vlády, ale ještě ambicióznější,” řekl Babiš v České televizi.

Uvažuje o snížení či zrušení sociálního pojištění, diskutovat o tom chce v koalici a v Národní ekonomické radě vlády (NERV). Pro snížení sociálních odvodů by podle ČT byla koaliční ČSSD nebo někteří zástupci opozice. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ČT řekla, že zrušení sociálního pojištění teď „na stole není”.

Superhrubou mzdu se zatím zrušit nepodařilo

Vládní koalice debatu o superhrubé mzdě v lednu odložila do projednávání návrhu rozpočtu na příští rok. Podle předběžných propočtů by výpadek rozpočtu po zrušení superhrubé mzdy představoval 25 miliard korun.

Zrušení superhrubé mzdy podporuje a prosazuje opoziční ODS, i když byla zavedena v roce 2008 za její vlády. Samostatný návrh předložila již dříve ve Sněmovně, neúspěšně se ho pokoušela vložit v roce 2018 do tehdy projednávaného daňového balíčku s tím, že by se opět zavedla patnáctiprocentní daň. To ale odmítal Babiš.

Její zrušení bylo už v programovém prohlášení minulé vlády.

Reklama

Související témata:

Výběr článků