Hlavní obsah

Klaus nazval Havla extrémním levičákem, který bořil řád

11. 2. 2013, 7:59

Prezident Václav Klaus v rozhovoru pro dnešní vydání polského týdeníku Do Rzeczy označil Václava Havla za extrémního levičáka, který bořil existující lidský řád. Píšou to dnešní Lidové noviny, které mají text k dispozici.

Foto: Petr Horník, Právo

Václav Klaus

Článek

Ideologii svého předchůdce Klaus nazývá havlismem a přirovnal ji k ozvěně francouzského jakobínství. Havel podle něj chtěl místo demokracie elitářskou postdemokracii, trh nazýval hokynářstvím.

"Měl bych ale snad také alespoň zmínit jeho kosmopolitismus proti mé důvěře ve stát, ve kterém žijeme. Byl to také výbojný zahraničněpolitický intervencionismus (a humanitární bombardování), místo respektu ke kterékoli zemi světa," řekl Klaus dále v rozhovoru.

Není to první z Klausových silných výroků na adresu bývalého prezidenta. Knihu svého vicekancléře Petra Hájka Smrt v sametu, ve které Hájek uvádí, že Havel byl nástrojem lži a nenávisti, Klaus označil za téměř povinnou četbu.

Ve svém projevu na pohřbu Václava Havla Klaus ovšem řekl, že s Havlem odešel prezident, politik, intelektuál, umělec a člověk, na kterého bude země vzpomínat s vděkem, úctou a respektem. "Nejsme velký národ, a proto ani velkých postav nemáme na rozdávání, přesto jsme často dopouštěli, aby bylo jejich dílo a odkaz zplošťováno a deformováno," uvedl tehdy Klaus.

Anketa

Souhlasíte s Václavem Klausem, že Václav Havel byl extrémní levičák, který bořil řád?
Ano
24,9 %
Ne
75,1 %
Celkem hlasovalo 61158 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků