Hlavní obsah

Klaus a Motejl se na smyslu ombudsmana neshodli

11. 11. 2003, 20:01 – BRNO
Novinky, jac, Právo

Hodinu a půl si prezident Václav Klaus a ochránce práv Otakar Motejl v úterý vysvětlovali svá stanoviska na úřad ombudsmana, který Motejl zastává.

Článek

Prezident před časem jeho existenci zpochybňoval, když úřad označil za trafiku s minimální výkonností. V názoru na tento úřad se oba muži neshodli ani po dnešní schůzce.

Klaus nadále považuje úřad veřejného ochránce práv spíše za módní záležitost, přesto Motejlovi popřál v práci mnoho úspěchů.

Klaus před návštěvou řekl, že se chce přesvědčit, jaká je efektivnost fungování Motejlova úřadu, kolik kauz úřad vyřešil ve srovnání s Odborem stížností na Pražském hradě.

Klaus názor nezměnil

"Již před vznikem Kanceláře veřejného ochránce práv jsem zpochybňoval úlohu této instituce v systému orgánů ústavního pořádku ČR. Tento názor ve mně zůstal i po této dnešní návštěvě," řekl prezident.

"Popřál jsem tomuto úřadu, aby ve své práci byl úspěšný, aby pomohl v řadě případů občanům domoci se určité nápravy věcí veřejných, které se jim nezdají," řekl Klaus a dodal, že nikdy nezpochybňoval, že více než osm desítek zaměstnanců ombudsmanova úřadu chodí do práce a intenzívně pracuje.

"Diskutoval jsem výlučně o tom, že obdobné aktivity jsou vykonávány zcela běžně v řadě dalších politických institucí. Mám pocit, že aktivity podobného typu vykonávám i jako prezident pomocí svého odboru styku s veřejností a debata v solidní věcné společnosti by vedla k tomu, jak relativně efektivní jsou tyto instituce, kolik toho která z nich dosáhne. My jsme porovnání nedělali, ale měl jsem příležitost podívat se na denní agendu pana ombudsmana, typy stížností a způsob jejich vyřízení, což bylo pro mne velmi užitečné," dodal prezident.

Motejl kvitoval prezidentovo přání úspěchů a řekl: "Samozřejmě můj pohled na smysl této instituce je odlišný, to je věc, která může být stále znovu předmětem diskuse, ve které se budeme vzájemně respektovat," konstatoval ombudsman.

Reklama

Výběr článků