Hlavní obsah

Kde se v horku zchladit? Tato přírodní jezera u Prahy vás nadchnou víc než aquaparky

9:23
9:23

Poslechněte si tento článek

V horkých dnech vyrážejí lidé na přírodní jezera, která lákají průzračnou vodou, borovicovými lesy a zázemím pro rodiny i sportovce. Vypravili jsme se k hojně navštěvovaným jezerům Lhota a Konětopy, abychom zmapovali, kde se v parných dnech opravdu zchladit a za kolik se po plavání najíst i napít. Navíc přinášíme přehled i dalších vodních ploch nedaleko metropole.

Jezero Lhota i Konětopy jsou známe destinace. Co tam návštěvníky láká? Video: Marek Tereba, Novinky

Článek

Lhota patří mezi největší a nejnavštěvovanější přírodní koupaliště v okolí Prahy. Rozkládá se na ploše 25 hektarů a dá se celé obejít po okruhu dlouhém 2,1 kilometru.

Kapacita jezera je zhruba 10 000 lidí, nejvíce návštěvníků míří k vodě o tropických víkendech. „Přes týden je to úplně v pohodě. Průměrně sem dorazí 3 až 6 tisíc lidí,“ řekl Novinkám ředitel společnosti Jezero Lhota Luboš Kořínek.

Vstupné zůstává třetím rokem stejné. Dospělí platí 120 korun, děti, studenti a senioři mají snížené vstupné za 50 korun. Po 16. hodině je možné koupit zvýhodněné odpolední vstupy i parkování. Areál akceptuje platební karty.

Foto: Novinky

Areál u jezera Lhota pojme až deset tisíc lidí. V horkých dnech se tak návštěvníci musí připravit na fronty na parkovištích.

Parkoviště u jezera má kapacitu pro 1 500 aut, o víkendech ale bývá kolem poledne plno a návštěvníky odkazují na náhradní plochy, kde pak může docházet ke vzniku front.

O hladu u jezera zůstat nemusíte. „Základní sestavu stánků s jídlem tvoří 12 bister kolem dokola celé vodní plochy. Návštěvníci tu najdou klasiku jako klobásy a smažený sýr, ale i zeleninové saláty, nebo žebra, hamburgery nebo svíčkovou. Každý stánek má svou nabídku,“ vyjmenoval Kořínek.

Někteří návštěvníci ale považují ceny na koupališti za vyšší a nosí si tak raději jídlo z domova. Pro představu, u jednoho ze stánků u vstupu vyjde club sandwich s hranolkami na 279 korun, langoš na 160, klobása na 139 a točené pivo na 68 korun.

O čistotu vody se v Lhotě starají pomocí speciální ultrazvukové technologie. „Zařízení vytváří ultrazvukový paprsek, který v hloubce jednoho metru ničí sinice. Každé ráno také objíždíme jezero skútrem a vodu okysličujeme,“ dodal jednatel společnosti provozující jezero.

Dvě jezera u Konětop

Jen necelých pět kilometrů od Lhoty leží jezero Konětopy, tvořené dvěma zatopenými pískovnami o celkové ploše 12 hektarů. Kapacita je podle spolumajitele Jiřího Hrubého 5 až 7 tisíc lidí.

„Naše koncepce je jiná než třeba na Lhotě. Nechtěli jsme z toho udělat komerci. Nehraje tady z každého stánku jiná hudba a jezdí sem spíše starší lidé, kteří hledají klid,“ popsal Hrubý.

Foto: Novinky

U jezera Konětopy není až tolik návštěvníků jako u nedaleké Lhoty, avšak třeba možností k občerstvení je méně.

Vstupné pro dospělé je 120 korun, děti od 6 do 12 let zaplatí 50 korun, mladší děti mají vstup zdarma. Zdarma vstoupí také místní obyvatelé, senioři nad 70 let a hendikepovaní. Po 17. hodině klesá vstupné na polovinu, na Lhotě klesá už po 16. hodině, naopak v Konětopech se dá zdarma parkovat.

U místních jezer najdou návštěvníci půjčovnu lehátek, slunečníků, paddleboardů i grilů. „Půjčení grilu vyjde na 450 korun a je možné ho rezervovat předem. Grilovat se smí pouze na vyhrazeném místě, na druhé straně od lesa,“ upozornil Hrubý. Klobása nebo langoš stojí okolo 120–150 korun, velké pivo 70 korun, malé 50–60 korun.

Za zábavou i odpočinkem na plovoucím molu

Jen pár kilometrů za Prahou, mezi Brandýsem nad Labem a Starou Boleslaví, najdete přírodní areál Proboštská jezera, což je další soustava zatopených pískoven.

Rozlehlý areál zvládne pojmout až 1 800 návštěvníků denně a nabídnout jim dostatek hygienického vybavení – od WC a sprch až po převlékárny s teplou vodou. Vstupné činí 100 korun na dospělého, děti do 10 let mají vstup zdarma.

Foto: Proboštská jezera

Probošťské jezero láká hlavně zábavou a aktivním odpočinkem.

Areál nabízí také možnost pronájmu tenisového hřiště, pingpongového stolu nebo posezení v příjemném krytém altánu. Nechybí pět zahrádek u stánků s občerstvením, nově vybudovaná vrtaná studna s rozvodem pitné vody po celém areálu a sprchy, které mohou využít jak kempující, tak ostatní návštěvníci. Na vodní hladině je k dispozici plovoucí molo.

Do pískovny u Prahy i s pejskem

Jen asi 20 minut jízdy od Prahy, v blízkosti obce Sadská u Labe, se nachází pískovna s průzračnou vodou a písčitými i travnatými plážemi, které jsou volně přístupné bez vstupného.

Oblíbená je zejména u rodin s dětmi – pozvolný vstup do vody, dětské hřiště, beachvolejbalové hřiště a půjčovna lodí patří mezi hlavní lákadla. K dispozici je také nudistická pláž, mobilní toalety, odpadkové koše a občerstvovací stánky.

Foto: Kulturní a informační centrum města Sadská

Sadská je víc „punková.“ Ocení to hlavně ti, kteří nevyhledávají komerci.

Parkování u jezera je zpoplatněné za 50 Kč na den s možností bezplatného parkování u severovýchodní části jezera. Stanování je v chráněné oblasti zakázáno, rybaření je povoleno za standardních podmínek.

Voda je pravidelně kontrolována hygienou, během sezony probíhají minimálně dva rozbory. Psi mohou do areálu s lidmi, pokud nejdou mezi děti na pláži a po sobě sbírají exkrementy.

Biotop nedaleko Benešova

Na horké dny může být vhodnou volbou třeba moderně zrekonstruovaný biotop u Divišova (přibližně padesát kilometrů od Prahy a necelých dvacet z Benešova). Areál s plochou zhruba 1740 metrů čtverečních nabízí biologický filtr bez chemie – voda je ekologicky čištěna, vhodná i pro alergiky.

K dispozici jsou dvě hloubkové zóny (pro plavce i neplavce), brouzdaliště s vodním hřibem, desetimetrová skluzavka, sprchy, WC i bufet s vyvýšenou terasou a zastřešeným posezením. Kapacita areálu je až 400 osob, přičemž vstupné činí 80 Kč dospělí, 60 Kč děti 6–15 let a dítě do 6 let má vstup zdarma; odpolední tarif po 16. hodině je levnější.

Foto: Facebook Přírodní koupaliště Divišov

Městys Divišov přestavěl koupaliště na biotop před šesti lety.

Areál je otevřen od června do srpna, obvykle od 10 do 19 hodin, přičemž provoz závisí na počasí a platí, že o víkendech bývá plno.

Jezero s medúzami

Na čistou vodu láká nenápadné koupání v bývalém kamenolomu poblíž Neratovic. Lom Kojetice, kde se do roku 1994 těžilo kamenivo, byl po ukončení těžby zatopen a dnes slouží jako přírodní koupaliště.

Na místo, které je oblíbené i mezi potápěči, vede ze vsi Kojetice zelená turistická značka a u nedalekého hřbitova je možnost zaparkovat.

Raritou lomu jsou drobné sladkovodní medúzky Craspedacusta sowerbii, příbuzné mořským medúzám. V horkých dnech je lze zahlédnout i u hladiny, většinou se ale zdržují v hloubce kolem pěti metrů.

Foto: FB Zatopený lom Kojetice

Medúzy v jezeru v Kojeticích

Návštěvníci zde najdou zatravněný prostor na deku, slunce i stín a oddělenou zónu pro koupání bez plavek. Areál nabízí kompostovatelné toalety, pitnou vodu, převlékárny i opalovací krémy šetrné k vodním organismům.

Domácí mazlíčci a kola mají do areálu vstup zakázán, ale u vstupu je možnost pejsky pohlídat a kola zabezpečit. Od loňského léta se vybírá vstupné. Dospělý zaplatí 100 korun, senioři, ZTP a děti jsou zvýhodněni.

Lom, kam si můžete skočit

Zatopený Kujalův lom v Hřiměždicích sloužil kdysi jako výcvikové středisko pro armádní potápěče, dnes je z něj oblíbené místo pro letní rekreaci. Návštěvníci sem míří za čistou vodou, opalováním na molu a především za skoky z výšky až deseti metrů.

Okolní skály jsou označené čísly od 1 do 10 podle výšky, takže i méně odvážní si mohou vyzkoušet, z jaké výšky se do vody odhodlají skočit. Skákat lze také z houpačky, pontonu nebo ze skokanského prkna a v létě je k dispozici občerstvení.

Podívejte se Kujalův lom z dronuVideo: Novinky

Areál nabízí i hřiště na plážový volejbal a každý rok na konci července hostí adrenalinovou akci High Jump, kde se závodníci předhánějí v extrémních skocích do vody. Vstup do lomu je zdarma, koupání psů je však přísně zakázáno.

Opuštěný lom Kosov

Jen 3,5 kilometru od vlakového nádraží v Berouně se nachází opuštěný lom Kosov. Tento bývalý vápencový lom, který kdysi zásoboval cementárnu v nedalekém Králově Dvoře, dnes tvoří několik úrovní skalních stěn a na dně se třpytí malé jezírko s průzračně modrou vodou.

I když je vstup do lomu zakázán a koupání není povoleno, místo přitahuje milovníky přírody, fotografy i paleontology. A jak je patrné z videa, spousta lidí zákaz přehlíží.

Do lomu Kosov se nesmí. Pro přírodní nadšence je to ale ráj.Video: Novinky

V horních patrech lomu jsou dobře patrné vrstvy vápence, zatímco v okolí jezírka se vyskytují břidlice. Lom je také vyhledávaným nalezištěm zkamenělin – najdete zde hlavonožce a další pozůstatky pravěké mořské fauny, které dělají z Kosova jedno z nejzajímavějších lokalit svého druhu.

Koupání ve tvaru psí tlapky

Komu by nevadilo udělat si z metropole delší výlet, tak nedaleko Konstantinových lázní na Hradišťském vrchu se nachází lom Okrouhlák, jehož tvar připomíná obří otisk tlapy psa. Blízko to mají obyvatelé Plzně a výlet se dá spojit třeba s návštěvou nedaleké vyhlídky.

Zatopený čedičový lom překvapí svou bohatostí. Nachází se zde mnoho sladkovodních ryb od plotic, karasů, kaprů, línů, tloušťů, štik a okounů až po majestátního sumce. Nechybějí ani raci, vodní šneci, brouci a na jaře roztoužené žabí páry.

Lom Okrouhlák z ptačí perspektivyVideo: Novinky

Jezírko je hluboké až 13 metrů, průzračnost vody bývá cca 4 metry. Od sedmi metrů hloubky bývá mléčný zákal. Zato viditelnost v hloubkách 0–7 metrů může při troše štěstí dosáhnout na podzim i k 10 metrům. Pohyb v lomu, koupání a potápění jsou zde na vlastní nebezpečí. Lom nabízí přírodní koupání s písečnou pláží je doplněno stánkem s občerstvením.

Věnovali jsme se také koupalištím přímo v Praze a zde přinášíme jejich kompletní přehled.

Anketa

Láká vás koupání v přírodě?
Ano, jezera a biotopy mě baví
70,7 %
Ano, ale raději si zaplavu v řece
5,3 %
Ne, raději se koupu v bazénu
7,9 %
Koupání na veřejných místech nevyhledávám
16,1 %
Celkem hlasovalo 984 čtenářů.

Výběr článků

Načítám