Hlavní obsah

Kárná řízení se soudci a žalobci se zastaví, prozkoumá je Ústavní soud

28. 8. 2009, 13:24 • Aktualizováno 28. 8. 2009, 13:47

Nejvyšší správní soud (NSS) patrně přeruší projednávání všech kárných žalob na soudce a státní zástupce. Chce, aby Ústavní soud přezkoumal novou podobu zákona o řízení ve věcech soudců a státních zástupců. Kárné řízení je nyní pouze jednostupňové, což je podle NSS sporné. Informoval o tom v pátek mluvčí soudu František Emmert.

Foto: Igor Šefr, ČTK

Jednací síň Ústavního soudu

Článek

"Do doby rozhodnutí Ústavního soudu o tomto návrhu budou muset být řízení v kárných věcech soudců pravděpodobně přerušena, neboť je zpochybněna základní podmínka řízení. Z tohoto důvodu bude věc Ústavnímu soudu předložena jako naléhavá, s žádostí o její projednání bez zbytečného odkladu," uvedl Emmert. NSS projednává pouze nové kárné žaloby. Dříve podanými se zabývá ještě podle staré zákonné úpravy Nejvyšší soud.

Kárný senát NSS se na ústavní soudce obrátí na podnět účastníka jednoho z kárných řízení. Soudci se domnívají, že právo na spravedlivý proces samo o sobě nezaručuje řízení ve dvou či více stupních.

Nová pravidla kárných řízení

Před novelou zákona bylo kárné řízení dvoustupňové a prohřešky justičních činitelů řešily vrchní soudy a poté Nejvyšší soud. Novela však řízení zjednodušila a přesunula k NSS. Nová pravidla kárných řízení jsou přísnější. Nově mohou senáty soudcům strhnout až 30 procent platu na dva roky, nadále také mají možnost odvolat soudce či státního zástupce z funkce. V kárných senátech už nezasedají jen soudci, ale také zástupci dalších právních profesí. Účelem novely bylo omezení soudcovské solidarity v kárných řízeních. 

"Otázkou však může být, zda právo na spravedlivý proces při kárném řízení soudců není porušeno tím, že jednostupňové řízení o tak závažných skutečnostech, jako je kárné provinění soudce a uložení kárného opatření, je v právním řádu České republiky zcela ojedinělé, bez uvedení objektivních důvodů pro tuto výjimku," uvedl Emmert. Podání prý soudci zpracují přibližně za měsíc.

Reklama

Související témata:

Výběr článků