Hlavní obsah

Kardinál Duka zastoupí v Poznani papeže

3. 5. 2018, 12:29

Kardinál Dominik Duka byl jmenován zvláštním papežským legátem na oslavách 1050. výročí prvního biskupského stolce na polském území. Oslavy proběhnou od 22. do 24. června v Poznani a Duka na nich bude papeže Františka fakticky zastupovat, informovalo ve čtvrtek pražské arcibiskupství.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Kardinál Dominik Duka na pouti ve Staré Boleslavi

Článek

Legát je vyslancem a reprezentantem papeže, který ho zmocňuje, aby jednal v jeho jménu. Legátem je dnes mimo jiné také papežský nuncius, tedy vyslanec s diplomatickým posláním.

V Česku takto zastupuje Vatikán od roku 2011 Giuseppe Leanza. V letošním roce se dožívá 75 let, a z toho důvodu skončí na pozici apoštolského nuncia v ČR. Jeho nástupce by měl být podle dřívějších informací znám během letošního roku.

Foto: Alessandro Bianchi, Reuters

Papež František zdraví davy při svém tradičním projevu Městu a světu.

Stejného věku se před pár dny dožil také Duka, který je od roku 2010 pražským arcibiskupem. Musel kvůli tomu jako všichni biskupové v tomto věku poslat k rukám papeže svůj rezignační dopis. Jak a kdy papež František o ukončení jeho působení na svatovojtěšském stolci rozhodne, zatím známo není.

První biskup možná pocházel z Čech

Poznaňská diecéze je historicky první diecézí na polském území. Ustanovena byla v roce 968 jako misijní biskupství podléhající přímo pod jurisdikci Svatého stolce. Stalo se tak dva roky po křtu knížete Měška I., na nějž měla podle kronikářů významný vliv jeho žena Doubravka, dcera českého knížete Boleslava I. a neteř sv. Václava.

Prvním biskupem se stal Jordán, jmenovaný papežem Janem XIII., a podle některých pramenů i on přišel do Poznaně z Čech, v doprovodu kněžny Doubravky. V roce 1038 při Břetislavově výpravě do Polska byla poznaňská diecéze zplundrována.

Cenné poklady a relikvie uloupené ve Velkopolsku pak pražský biskup Sever, který se nájezdu osobně zúčastnil, uložil v katedrále sv. Víta v Praze. Tak se do pražské katedrály dostaly mimo jiné relikvie sv. Vojtěcha ukradené v Hnězdnu, uvádí pražské arcibiskupství.

Reklama

Související témata:

Výběr článků