Hlavní obsah

Kantar CZ: Volby by vyhrálo ANO, do Sněmovny by se nedostala KSČM

8. 3. 2020, 13:28

Sněmovní volby by v únoru opět vyhrálo hnutí ANO s 31 procenty před Piráty s 15,5 procenta a ODS s 13 procenty. Další v pořadí STAN a SPD mají 6,5 procenta, do Sněmovny by se dostala ještě TOP 09, ČSSD a KDU-ČSL. Komunisté s podporou 4,5 procenta by zůstali pod pětiprocentní hranicí vstupu do Sněmovny. Vyplývá to z volebního modelu agentury Kantar CZ, který v neděli zveřejnila Česká televize (ČT).

Následuje obsah vložený z jiného webu. Zde jej můžete přeskočit.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v kampani používá červenou kšiltovku s nápisem "Silné Česko".

Přejít před obsah vložený z jiného webu.
Článek

"V únoru došlo ve volebním modelu k minimu změn, snad jen KSČM ztratila dva procentní body," uvedl analytik Kantar CZ Pavel Ranocha. V dlouhodobějším pohledu podle něj KSČM klesá zhruba o jeden procentní bod ročně. Uvedl také, že se k sobě přibližují voličské skupiny ODS a Pirátů. Tři čtvrtiny voličů ANO podle něj nemají ve volbách záložní alternativu. "Tyto hlasy jsou celkem pevně připoutané právě k hnutí ANO," dodal.

ANO si proti lednovému volebnímu modelu Kantar CZ o procentní bod polepšilo, o půl procentního bodu větší podporu má ODS. Pirátům naproti tomu podpora o procentní bod klesla, stejně jako SPD. Hlasů pro STAN přibylo o 1,5 procentního bodu. TOP 09 s 5,5 procenta a lidovci s pěti procenty zůstali na lednovém výsledku. Volební zisk ČSSD by se zvýšil o půl procentního bodu na 5,5 procenta.

KSČM ztratila zmíněné dva procentní body. Trikolóra se třemi procenty zůstala pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do Sněmovny.

Podle přepočtu Práva by ANO podle uvedeného volebního modelu získalo 86 mandátů, Piráti 36, ODS 28, STAN a SPD po 12 mandátech. TOP09 by měla ve Sněmovně 10 poslanců, stejně jako ČSSD. KDU-ČSL by měla šest mandátů.

Do Sněmovny by se vedle KSČM nedostala ani Trikolóra (3 procenta), Zelení a Svobodní.

Agentura Kantar CZ se v průzkumu mezi 10. a 28. únorem dotazovala 1200 lidí. Statistická chyba je u stran s menším ziskem 1,1 procentního bodu, u stran s větší podporou až tři procentní body.

Reklama

Související témata:

Výběr článků