Hlavní obsah

Historici se přidali ke kritice ÚSTR

30. 3. 2023, 19:02

Rozbouřené vody kolem Ústavu pro studium totalitních režimů se jen tak neuklidní. Na podporu zaměstnanců, kteří se ohradili proti vedení ústavu, se postavilo přes 170 českých historiků. Ti sepsali prohlášení, v němž se vymezili proti „nezodpovědnému řízení“ ústavu.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Článek

Svůj díl viny na tristním stavu ÚSTR podle signatářů prohlášení nese i sedmičlenná rada ústavu vedená Eduardem Stehlíkem, která se ve sporu zastala ředitele ústavu Ladislava Kudrny.

Podle podepsaných historiků oprávněné výhrady zaměstnanců „smetla pod stůl“. Stehlíka petenti vyzvali k řešení; pokud se tak nestane, měl by podle nich zasáhnout Senát, který členy rady volí a odvolává.

Historici, mezi nimiž je například bývalý rektor olomoucké univerzity Jaroslav Miller nebo náměstek ředitele Národního muzea Michal Stehlík, kritizují, že Kudrna nezvládá personální práci a snaží se o „autoritářské ovládnutí celé instituce“.

Od nástupu Kudrny bylo propuštěno nebo pod tlakem odešlo 25 procent zaměstnanců
z prohlášení historiků

„Za zhruba deset měsíců od nástupu současného ředitele do funkce bylo z této instituce propuštěno nebo pod tlakem odešlo 34 osob, tj. zhruba 25 procent všech zaměstnanců ÚSTR,“ stojí v prohlášení. Poukazují na to, že situace se vyhrotila, když Kudrna odvolal redakční radu a šéfredaktora časopisu Paměť a dějiny Petra Zídka a také vedoucího oddělení vzdělávání Čeňka Pýchu, za kterého se postavilo všech 19 kolegů ze vzdělávací sekce ústavu.

Obavy má polovina

Vedení ústavu reakci historiků odmítá a poukazuje na to, že někteří podepsaní historici v minulosti seděli v radě ústavu a během jejich angažmá se vystřídali celkem čtyři ředitelé. „Což přispělo k velké destabilizaci instituce, s níž se současné vedení potýká dodnes,“ sdělil Právu mluvčí ÚSTR Martin Vacek. Dodal, že u řady podepsaných, kteří se v minulosti podíleli na projektech ÚSTR, ústav prověřuje, zda jednali hospodárně, a proto jejich kritika nemůže být objektivní.

Předseda Rady ÚSTR Stehlík na kritiku reagoval prohlášením, že rada o problému jednala a všech sedm radních podpořilo ředitele Kudrnu. „Nikdo se nezdržel a nikdo nebyl proti,“ uvedl.

Zaměstnanců se zastaly i odbory, které požádaly radu, aby věc prošetřila. „V minulých dnech své obavy a špatné zkušenosti s nekomunikací a direktivním řízením ze strany vedení vyslovila téměř polovina zaměstnanců a podpořila je část zaměstnanců Archivu bezpečnostních složek,“ řekla Právu odborářka Stanislava Vodičková.

Odvolaný šéfredaktor časopisu Paměť a dějiny Petr Zídek upozornil, že Kudrna už jmenoval jeho nástupce, stal se jím sportovní editor z Aktuálně.cz Jakub Šafránek.

„Komentář to myslím nepotřebuje,“ dodal Zídek.

Rada ÚSTR se zastala ředitele Kudrny

Reklama

Výběr článků