Hlavní obsah

Hamáček: Bylo by čistější udělat z Prymuly ministra

3. 6. 2020, 9:18

Výměna ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by byla namístě, mohl ho nahradit jeho náměstek Roman Prymula. Předseda koaliční ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček to řekl v rozhovoru pro středeční vydání deníku Blesk. Zdravotníci podle Hamáčka stále čekají na odměny za nasazení proti koronaviru a jsou i další důvody, proč by měl Vojtěch odejít.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a epidemiolog Roman Prymula

Článek

Hamáček uvedl, že premiér Andrej Babiš (ANO) se rozhodl Vojtěcha nevyměnit. „Já si myslím, že za celou řadou věcí, které se staly, by výměna byla namístě,” řekl Blesku. Zdravotníkům podle něj za práci v době koronavirové krize odměny zatím vůbec nepřišly, nebo byly nižší, než se slibovalo. „To asi nevypovídá o tom, že je tam všechno v pořádku, je to na odbornosti pana premiéra,” dodal.

Hamáček měl v době, kdy byl pro zdravotníky nedostatek ochranných prostředků proti koronaviru, s Vojtěchem spory o jejich dodávky, na kterých se ministerstva zdravotnictví a vnitra podílela. V minulosti byl zdrženlivější. Řekl třeba, že na ministerstvu zdravotnictví vidí velký prostor pro zlepšení spolupráce.

Samozřejmě by bylo čistější udělat výměnu na ministerstvu zdravotnictví a udělat z pana Prymuly ministra
předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček

Šéf ČSSD také zopakoval, že čistější než dát Prymulovi novou funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví by bylo jmenovat ho namísto Vojtěcha ministrem. „Samozřejmě by bylo čistější udělat výměnu na ministerstvu zdravotnictví a udělat z pana Prymuly ministra. Otázkou je, zda by to chtěl. Pan ministr Vojtěch je zároveň poslancem, tak by byl třeba problém uvnitř jejich klubu,” uvedl.

Maláčová se osvědčila dvojnásob, o Vojtěchovi mám pochybnosti, říká Hamáček

Domácí

Hamáček připomněl, že Babiš veřejně kritizuje ministryni práce a sociálních věcí z ČSSD Janu Maláčovou. Babiš v polovině května v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že ho Maláčová zklamala, protože se chová nekolegiálně a vede si svou vlastní kampaň.

Babiš: S Hamáčkem to funguje dobře, zklamala mě Maláčová

Koronavirus

Podle Hamáčka je to kritika za to, že je Maláčová moc vidět a dělá svoji práci ve prospěch státu a ČSSD. „Chápu, že je to panu premiérovi nepříjemné. Neměli bychom si ale vzájemně podkopávat nebo podrážet nohy,” dodal.

Anketa

Chtěli byste Romana Prymulu jako ministra zdravotnictví?
Ano
22,5 %
Ne
77,5 %
Celkem hlasovalo 4712 čtenářů.

Reklama

Výběr článků