Hlavní obsah

Halík: Na Hrad kandidovat nebudu, je tu málo rozumných lidí

9. 3. 2016, 14:58
Právo, Karolina Brožová

Katolický kněz a teolog Tomáš Halík, který si v létě převezme čestný doktorát na univerzitě Oxford a zařadí se tak mezi prezidenty Tomáše G. Masaryka, Edvarda Beneše nebo Václava Havla, už na úřad hlavy státu nepomýšlí. V rozhovoru pro Právo řekl, že nyní je doba pro demagogy, jako jsou Miloš Zeman nebo kandidát na prezidenta USA Donald Trump.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Profesor Tomáš Halík

Článek

Před rokem jste řekl, že byste jako kandidát na prezidenta měl co nabídnout. Stále o boji o Hrad uvažujete?

V této chvíli o tom neuvažuji. Je teď taková hodina pro demagogy, jako jsou Donald Trump a Miloš Zeman. Současná situace jim nahrává, užívají si ji. Nebude to trvat věčně, vlna hysterie a strachu opadne. Ale nyní je jejich hodina.

Takže si nedáváte šanci?

Kdybych nyní kandidoval, pravděpodobně bych získal hlasy lidí rozumně uvažujících a vzdělaných. Ale ti dnes nepředstavují většinu. Abych získal většinu, tak bych asi musel říkat věci, které jsou populistické a které odporují mému svědomí a rozumu. To nikdy dělat nebudu. Dnes si myslím, že daleko více můžu naší zemi prospět na mezinárodní intelektuální scéně. Ta situace se může změnit, ale nepředpokládám, že se změní v následujících dvou letech.

Není ale chyba vyklízet pole lidem, o kterých říkáte, že se vezou na vlně hysterie a strachu?

Já se nezříkám mediální pozornosti, stále komentuji, stále je slyšet můj hlas. Přednáším. Samozřejmě že za to čelím nenávisti a osobním útokům, ale toho já se nebojím. Můj hlas bude slyšet, ale myslím, že v současné době nemá šanci získat většinu, protože lidé jsou jako pod drogou. Strach, nenávist, morální atmosféra společnosti a politická kultura se tak zhouply, že rozumné hlasy v tuto chvíli nemají šanci. Nyní je hodina demagogů, ale za nějakou dobu si lidé uvědomí, že jim nic pozitivního nenabízejí a že nemohou žít trvale jen z urážek druhých. Tato vlna opadne. Lidé zase začnou rozumně uvažovat, ale bude to chtít čas.

Co jako duchovní říkáte na kritiku islámu a strach z uprchlíků, který dnes společnost štěpí asi nejvíce?

Já se snažím ukázat, že je nutné velmi pečlivě rozlišovat mezi islámem a džihádistickým radikalismem. Dvě skupiny jsou nebezpečné: džihádisté, kteří by chtěli vyvolat válku mezi liberálním Západem a islámským světem. Tomu se snaží říci, že Západ nenávidí islám jako takový. Ale my nejsme nepřáteli islámu, nýbrž džihádistů. Té propagandě islamistů nahrává druhá skupina – lidé na Západě, kteří nerozlišují mezi džihádisty a islámem. Jde o velký ideový zápas, o myšlení celé miliardy muslimů na celém světě. Aby nebyli zatlačeni urážkami islámu na stranu islamistů.

Kdy tahle atmosféra podle vás pomine?

Morální atmosféru v zemi se vždy snadno podaří zkazit, ale napravit ji trvá dlouho. Já jsem optimista, za nějakou dobu se situace změní.

Reklama

Výběr článků