Hlavní obsah

Ghana si stěžuje na Česko: Ebolu u studenta „diagnostikovala“ na letišti pracovnice reklamací

16. 10. 2014, 16:05 – Praha • Aktualizováno 16. 10. 2014, 16:18

Ghanská vláda podá formální stížnost na postup českých úřadů při zajištění ghanského studenta kvůli podezření na ebolu. Mladého muže překryli na pražském Hlavním nádraží černou plachtou, z čehož prý student utrpěl trauma. S odvoláním na ghanskou velvyslankyni v ČR to napsal server BBC News.

Foto: Policejnidenik.cz

Pražské hlavní nádraží. Ilustrační foto.

Článek

Záchranáři v sobotu dojeli pro mladíka na Hlavní nádraží, kde jej při odvozu překryli černou fólií a na kolečkovém křesle převezli do sanitky. Podle BBC vyvolal incident u Ghaňanů zděšení.

Student přiletěl do Prahy s projevy lehké rýmy, na které jej upozornila pracovnice reklamačního oddělení, kam šel nahlásit ztracené zavazadlo. „Pracovnice, která má k dispozici letáky z ministerstva zdravotnictví, ho upozornila, že má nějaké zdravotní potíže, tak ať vyhledá ordinaci na letišti,” řekla Novinkám mluvčí letiště Eva Krejčí.

Na ruzyňském letišti ale muž nevyhledal doporučenou lékařskou prohlídku a byl následně zadržen na Hlavním nádraží, které kvůli tomu museli částečně uzavřít. Nakažení ebolou u muže testy nakonec nepotvrdily.

"Vyšetření nebylo proti jeho vůli. Muž byl sice překvapen, ale se zdravotníky spolupracoval a nijak se nebránil," řekl Martin Šalek, mluvčí Nemocnice Na Bulovce, kam byl student převezen. "Situaci mu zdravotníci vysvětlili a on ji pochopil," dodal.

Němeček: Nestandardně postupoval Ghaňan

Ministerstvo zahraničí podle mluvčí Johany Grohové zatím žádnou stížnost neobdrželo. „Pokud ji dostane, bude postupovat standardně jako v podobných případech,“ uvedla Grohová.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) k incidentu uvedl, že problém nespočíval podle jeho informací primárně v postupu českých úřadů, ať zdravotnických či represivních, ale v tom, že dotyčný neuposlechl výzvy na letišti, utekl, nenechal se standardně vyšetřit a museli ho pak dohnat až na pražském hlavním nádraží.

"Takže primárně si myslím, že ne úplně standardně postupoval ten dotyčný. Pevně věřím, že se záležitost vysvětlí a že vlády všech ostatních zemí, tak jako naše vláda by to chápala, pochopí, že opatření k zamezení šíření takto nebezpečné infekce jsou velmi důležitá a realizovat je musíme," řekl Němeček.

Letiště zavedou kontroly

V Česku zatím byla čtyři podezření na tuto nákazu, u nikoho se však nepotvrdilo. Kvůli epidemii této smrtelné choroby v západní Africe rozhodla ve středu Bezpečnostní rada státu o zavedení kontrol všech pasažérů přilétajících do Prahy a některých dalších měst.

Cestující v letadle vyplní příletovou kartu, v níž mimo jiné uvedou, kde se pohybovali v uplynulých 42 dnech, což je dvojnásobek inkubační doby onemocnění ebolou. Pokud v této době navštívili africké státy, kde je epidemie eboly na vzestupu, budou muset vyhledat na Letišti Václava Havla lékaře epidemiologické služby, bude jim změřena teplota a provedeno další vyšetření.

V Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně budou cestující pouze vyplňovat dotazník.

Reklama

Související témata:

Výběr článků