Hlavní obsah

Firma blízká Rittigovi má podporu od Prahy, většina živnostníků ostrouhala

25. 6. 2020, 11:04 – Praha
Jan Menšík, Novinky, Jan Menšík

Drtivá většina pražských živnostníků a menších až středních podniků nedosáhla na podporu ze záručního programu COVID Praha. Mezi těmi úspěšnými je ale například společnost Borský Gastro, která je blízká podnikateli Ivu Rittigovi. Ta získala podporu až do výše 6,4 milionu korun.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ilustrační foto

Článek

Koronavirová krize zasáhla nejvíce odvětví, která jsou závislá na turistech. Do vládních podpůrných programů se pražští podnikatelé zapojit nemohli, vedení města proto ve spolupráci s Českomoravskou rozvojovou a záruční bankou (ČMRZB) spustilo program Covid Praha.

Šest set milionů korun, které Praha na pomoc vyčlenila z evropského Operačního programu Praha - pól růstu, si společnosti rozebraly během pouhých deseti minut, zájem byl enormní.

Program má zmírnit dopady koronavirové krize a s ní souvisejících vládních restrikcí na podnikatele a menší firmy. ČMRZB se v rámci toho za podpořené firmy zaručí při čerpání jejich úvěrů až do výše 80 procent ostatním bankám, které ty úvěry poskytly. Zjednodušeně řečeno, pokud by společnosti zkrachovaly, banky většinu svých peněz z úvěru, který daná firma čerpala, dostanou zpět.

Zároveň je díky tomu pro firmy úvěr výhodnější, protože záruční banka jim bude po dobu tří let dotovat zaplacené úroky až do souhrnné výše milion korun.

Po úvěrech pro pražské podnikatele se zaprášilo za devět minut. Víc musí dát vláda, vzkázal Hřib

Domácí

Na záruku až do výše 6,4 milionu korun na rozdíl od většiny ostatních dosáhla například společnost Borský Gastro provozující restaurace. Ta je blízká podnikateli Ivu Rittigovi, jenž figuroval v několika trestních kauzách. V minulosti ve společnosti působil jako jednatel a podle výroční zprávy za rok 2012 byl tehdy jejím pětiprocentním akcionářem. Jaká je nyní vlastnická struktura firmy, se redakci dohledat nepodařilo, společnost od roku 2012 vlastníky nezveřejňuje.

Nemravnost není trestná, řekla soudkyně a zprostila Nečasovou a Rittiga obžaloby

Krimi

Praha za nájem dostává málo

Společnost v centru metropole na turisticky atraktivních místech provozuje čtyři restaurace. Prostory pro dvě z nich si pronajímá od městské části Praha 1, od magistrátu má pak prostory pro jednu restauraci a kancelář. Poslední, čtvrtá restaurace se nachází v soukromém pronájmu.

První ze smluv s magistrátem byla uzavřena těsně před nástupem éry někdejšího pražského primátora za ODS Pavla Béma v roce 2002, druhá o tři roky později, tedy v době, kdy už Bém město řídil.

Za pronájem prostorů pro Restaurant Můstek, který se nachází pár desítek metrů od Václavského náměstí, v současnosti firma Praze platí 7129 korun za metr čtvereční za rok, za kancelář na stejné adrese pak 4727 korun za metr a rok. Jak upozorňuje například Jakub Žižka, makléř z pražské realitní kanceláře Remax Alfa, v místě je běžná cena o třetinu až polovinu vyšší, tedy alespoň v době před koronavirovou epidemií byla.

„Je to málo, ještě vzhledem k turisticky atraktivní lokalitě. V únoru před koronou se cena u takto velké restaurace mohla pohybovat mezi 12 až 15 tisíci korun za metr čtvereční za rok. Teď je to samozřejmě nižší, ale za půl roku si klidně dovedu představit tržní ceny zpět na předchozích číslech,“ odhadl Žižka.

Celé vedení Prahy jde do karantény, náměstek primátora má covid

Domácí

Kvůli koronaviru ke zvýšení nájmu asi nedojde

Že jsou nájmy zřejmě pod tržní cenou v daném místě, přiznává i radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Smlouvy jsou nyní podle něj určeny k revizi.

„Daná smlouva je určena k revizi, a bylo dáno jednání ke zvýšení nájemného. Ovšem před covidem, takže se obávám, že k tomu nedojde,“ řekl Novinkám Chabr, do jehož gesce pronájmy spadají a je zodpovědný za to, aby Praha v této oblasti nepřicházela zbytečně o peníze.

Na druhou stranu je nutno říct, že společnost platí dlouhodobě spolehlivě.

Novinky se snažily opakovaně prostřednictvím asistentky spojit s vedením společnosti. Ta následně po konzultaci s nadřízeným sdělila, že na takovéto věci není vhodný čas, protože primární úlohou je nyní zajistit fungování restaurací.

Vyhnánek: Praha na výběr vliv neměla

Výše zmíněný program Covid Praha a celkový postup kritizovala v minulosti magistrátní opozice, konkrétně hnutí ANO a ODS. Jako problém viděla i to, že na záruku nedosáhli drobní podnikatelé, na něž epidemie mohla dopadnout velmi tvrdě. Podle náměstka primátora pro finance Pavla Vyhnánka (Praha Sobě) ke kritice ale nebyl důvod, protože město vše udělalo v souladu se zákonem.

„Určitě si nemyslím, že ty peníze byly vynaloženy zbytečně. Všem firmám pomůžou. Alokace byla nedostatečná, bezesporu o tom svědčí i to, že peníze zmizely za necelých deset minut. Ze strany města jsme ale udělali maximum, co jsme mohli udělat a kolik jsme mohli poskytnout, abychom neporušili zákony,” uvedl Vyhnánek.

V souvislosti s tím připomněl také vládní programy určené právě především pro malé a drobné podnikatele, například program Pětadvacítka, v rámci kterého mohli podnikatelé čerpat až 44 500 korun.

„My jsme od začátku chtěli cílit spíš na menší firmy, a toto bylo nějaké schéma, které ČMRZB měla, a bylo to v rovině ber nebo nech, tak nám to přišlo lepší než nic,” dodal Vyhnánek.

Před podáním žádosti o státní záruku už musíte mít schválený úvěr, dozvěděli se pražští podnikatelé

Ekonomika

Kdo se přihlásil a splnil podmínky, peníze dostal

Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) už dříve otázku malého počtu podpořených živnostníků komentoval tím, že měli menší zájem. O výběru rozhodovala podle něj banka, nikoliv město. Zhruba pětina ze 126 úspěšných firem, které zatím stihly podepsat smlouvu, získala podporu ve výši 12 milionů korun.

„Kdo se přihlásil a splnil podmínky programu, tak podporu získal. My jsme si nevybírali. A dostali ji podle toho, jaká byla schválena výše komerčního úvěru, přičemž my jsme poskytli záruku do výše 80 procent úvěru, kdy maximální výše zaručovaného úvěru byla 15 milionů korun,” sdělila mluvčí banky Marie Lafantová.

Mezi podpořenými firmami je podle Pražského deníku také například společnost M Hotel, s.r.o., která v centru Prahy provozuje mimo jiné luxusní hotel a jejímž jednatelem je slovenský podnikatel Ivan Propper. Podle deníku Propper v devadesátých letech pomáhal současnému českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) s rozjezdem Agrofertu.

Reklama

Související články

Výběr článků