Hlavní obsah

Dohledový úřad našel v Zemanově kampani porušení zákona

30. 8. 2021, 8:56 – Praha • Aktualizováno 30. 8. 2021, 9:12

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí našel tři porušení zákona v prezidentské kampani Miloše Zemana před volbami v roce 2018. Zeman tehdy prezidentskou funkci obhajoval. Předvolební kampaní byly podle úřadu i tehdejší prezidentovy výjezdy do krajů, řekl vedoucí kontrolní skupiny Tomáš Hudeček.

Foto: CNN Prima News

Miloš Zeman

Článek

„Nejzávažnější porušení pravidel kampaně spatřujeme ve výjezdech do krajů, kdy došlo k využití funkce prezidenta republiky k vedení předvolební kampaně. Prezident to rozporoval, že žádnou kampaň nevedl, nicméně podle názoru úřadu část každého toho výjezdu do kraje naplňovala rysy volební kampaně,” uvedl Hudeček.

Další porušení zákona podle úřadu spočívalo v tom, že se při prezidentových výjezdech do krajů rozdávala pohlednice s jeho portrétem s textem „Děkuji” a s podpisem. Úřad to vyhodnotil jako materiální volební kampaň, jeho výtka zní, že nebyl označený zadavatel a zpracovatel.

Podle úřadu kandidát nedodržel ani lhůtu pro dodání velké zprávy o financování, zpozdil se podle Hudečka nicméně jen o den.

Zeman se návštěv krajů nevzdá, o kampaň prý nejde a ostatní politici jen závidí

Domácí

Dohledový úřad má možnost uložit pokutu 10 000 až 100 000 korun. Prezident ale podle Hudečka disponuje celou řadou imunit včetně správněprávní imunity, takže řízení o uložení pokuty zahájit nelze.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček označil rozhodnutí za politické, nikoli odborné. „Jde skutečně o nesmírně bizarní rozhodnutí, kdy je výkon funkce prezidenta republiky vykládán jako předvolební kampaň,” napsal na Twitter.

Zeman na podzim 2017 projel několik krajů, zavítal například do Jihomoravského či Plzeňského kraje.

Prezidentské volby se uskutečnily v roce 2018. Kandidovalo tehdy devět lidí. Ve druhém kole Miloš Zeman obhájil mandát, když porazil bývalého předsedu Akademie věd ČR Jiřího Drahoše.

Outlý: Zeman by měl zvážit své cesty do krajů, může to být předvolební kampaň

Domácí

Reklama

Související témata:

Výběr článků