Hlavní obsah

Dienstbier má 50 tisíc podpisů pro prezidentskou kandidaturu

21. 10. 2012, 15:05 – Praha

Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier je dalším prezidentským kandidátem, který shromáždil 50 tisíc podpisů, které zákon stanoví jako jednu z podmínek k účasti na volebním klání o Pražský hrad. V neděli to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Jiří Dienstbier (ČSSD)

Článek

Dienstbier se k této informaci odmítl vyjádřit s tím, že informaci podá na tiskové konferenci v pondělí, kdy představí svůj volební program. Zákon stanoví, že kandidát pro prezidentské volby, při kterých budou v lednu občané poprvé volit hlavu státu sami, musí mít nominaci od deseti senátorů nebo dvaceti poslanců nebo musí získat 50.000 podpisů oprávněných voličů.

Dienstbier se sám rozhodl pro sbírání podpisů, i když sociální demokracie, za kterou kandiduje, disponuje dostatkem poslanců a senátorů, kteří mu mohou kandidaturu podepsat. Pro kterou možnost se rozhodne oznámí v pondělí.

Prvním kandidátem, který shromáždil potřebných 50.000 podpisů občanů, byl expremiér a čestný předseda Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ) Miloš Zeman. Jeho strana to oznámila již v červnu. Nyní má podle informací SPOZ podpisů zhruba dvojnásobek.

Komunisté se rozhodnou příští týden

Potřebné podpisy shromáždili také bývalý premiér Jan Fischer, který vede žebříček popularity prezidentských kandidátů, šéfka Suverenity Jana Bobošíková a Vladimír Dlouhý, ministr někdejší vlády Václava Klause.

Kromě nich se ve volbách Dienstbier utká také s ministrem zahraničí a předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a místopředsedou Senátu a prezidentským kandidátem ODS Přemyslem Sobotkou.

Komunisté se pro svého kandidáta rozhodnou koncem týdne. Hovoří se o europoslanci a prvním československém kosmonautovi Vladimíru Remkovi.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) vyhlásil první kolo prezidentských voleb na 11. a 12. ledna 2013. Druhé kolo se bude konat o dva týdny později. Kandidáti musí odevzdat přihlášky nejpozději 6. listopadu.

Reklama

Výběr článků