Hlavní obsah

Diag Human neuspěl v Londýně ve sporu s ČR, soud jeho nároky zamítl

22. 5. 2014, 20:24 – Londýn/Praha

Obchodní soud v Londýně ve čtvrtek zamítl nároky firmy Diag Human a uložil jí uhradit České republice zálohu na náklady soudního řízení, které přesahují devět milionů korun, sdělil mluvčí českého ministerstva zdravotnictví Jan Štoll. Firma s Českem dlouhodobě vede spory o mnohamiliardové odškodné za údajně zmařený obchod s krevní plazmou.

Článek

Firma Diag Human oznámila, že o případném odvolání rozhodne po prostudování dnešního verdiktu.

"Londýnský soud na čtyřiceti stranách obsáhlého rozsudku podrobně rozebral argumenty obou stran a ve všech směrech dospěl k závěru, že rozhodčí nález, který Diag Human již několikátý rok před zahraničními soudy vydává za konečné a vykonatelné rozhodnutí, se dosud nestal ani závazným, ani vykonatelným," uvedl Štoll.

Soud proto podle něj vyhověl žádosti českého státu a zrušil soudní příkaz, který původně nařizoval exekuci rozhodčího nálezu vydaného v roce 2008 v arbitráži mezi Diag Human a ČR. Podle tohoto nálezu má firma za zmařené obchody nárok na osm miliard korun a úroky. Česká republika se proti rozhodnutí odvolala.

"Je potěšující vidět, že další kultivovaná arbitrážní jurisdikce se ztotožnila s právním názorem České republiky. Je třeba pochválit celý tým zastupující Českou republiku stejně jako soudce Sira Bernarda Edera, který v řádu dní po skončení ústního jednání vydal velice fundované a výborně odůvodněné rozhodnutí v délce cca 40 stran, jímž ve všech bodech vyhověl České republice," komentoval čtvrteční verdikt Zbyšek Kordač, arbitrážní specialista v kanceláři Weinhold Legal.

Diag Human prý chyběl právník, je v nemocnici

Společnost Diag Human v tiskové zprávě zdůraznila, že londýnský soud uznal, že firma postupně vyhrála pět rozhodčích nálezů proti českému státu. Na základě "procedurálních okolností" ale podle ní rozhodl, že před získáním možnosti uznání nálezu ve Spojeném království musí vyčkat na poslední procedurální kroky "přezkumného řízení" v České republice.

"Tento výsledek je, samozřejmě, pro Diag Human nepříjemný," připustila firma. Citelně se na něm podle ní podepsala nepřítomnost jejího právního experta, který prý musel být před cestou do Londýna náhle hospitalizován. "O možném odvolání se rozhodne až po prostudování písemného odůvodnění výroku soudu," dodala firma.

Zatímco podle českého ministerstva zdravotnictví arbitráž stále pokračuje, podle Diag Human je už skončená. Firma se kvůli svým požadavkům na odškodnění v minulosti neúspěšně obrátila také na soudy v Rakousku, Švýcarsku a ve Francii.

Reklama

Výběr článků