Hlavní obsah

Daň z nabytí nemovitosti bude platit kupující, schválil Senát

14. 7. 2016, 18:19

Daň z nabytí nemovitosti bude nově platit kupující. Se změnou počítá vládní návrh zákona, který ve čtvrtek schválil Senát. Změna začne platit od podzimu. Sazbu daně novela nemění. Normu musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Senátní výbor pro územní rozvoj sice navrhoval snížit sazbu daně ze čtyř na tři procenta, ale protože Senát změnu zákonného opatření schválil, o pozměňovacích návrzích se nehlasovalo.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) vyjádřil nesouhlas s jakýmkoli návrhem na změnu sazby. Senátorka Veronika Vrecionová (ODS) měla připravený návrh na snížení daně na dvě i jen jedno procento. Ivo Valenta (za Stranu soukromníků) chtěl daň z nabytí zcela zrušit.

Vysoká daň za nic

Také bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová (za SZ) se nad sazbou daně pozastavila. "Je to hodně vysoké zdanění a za nic," řekla. Připomněla však, že Ústavní soud v roce 2009 dospěl k závěru, že tato daň není protiústavní. Podotkla, že stát si může poměrně volně rozhodovat o tom, co zdaní a jak to zdaní, jen přitom musí dbát na to, aby některé skupiny občanů proti jiným nezatěžoval příliš.

Vláda si od změny v osobě poplatníka slibuje větší jednoznačnost zákona i lepší výběr daně. Současný zákon dává možnost oběma stranám transakce, aby se dohodly, která z nich daň zaplatí; zpravidla ji platí prodávající a kupující je v pozici ručitele. Změna zákona tento institut ručení ruší. Sazbu daně čtyři procenta ponechává beze změny. V účinnost má změna vstoupit první den třetího měsíce od vyhlášení zákona ve sbírce, pokud by vyšla v srpnu, změna nastane od listopadu.

Anketa

Kdo má podle vás platit daň z převodu nemovitosti?
Kupující
2,7 %
Prodávající
4,4 %
Nikdo
92,9 %
Celkem hlasovalo 2735 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků