Článek
Průzkum ukázal, že Češi obecně s pobytem cizinců nemají problém. Nejotevřenější jsou v tomto ohledu mladí lidé do 19 let, z nichž pětina zvolila dokonce možnost, že by cizinci v Česku měli mít možnost pobývat bez dalších podmínek. Obecně roste tolerance s vyšším vzděláním, spokojeností s vlastním životem i životní úrovní domácnosti.
Podle necelé poloviny dotázaných (48 procent) by měl mít možnost usadit se v ČR kdokoliv, stejné množství dotázaných (48 procent) naopak tuto tezi odmítá. Mezi souhlasnými odpověďmi převažují váhavé (spíše ano), které tvoří 43 procent, zatímco u opačného pohledu je výrazně vyšší podíl striktních odmítnutí (rozhodně ne), který představuje 16 procent.
„V názoru, zda v současné době žije v ČR přiměřené množství cizinců, se česká veřejnost rozděluje na dvě části, kdy polovina má za to, že zde žije přiměřené množství cizinců (51 procent) a více než dvě pětiny (43 procent) naopak zastávají názor, že zde cizinců žije příliš mnoho. Pouze 2 procenta zastávají názor, že v České republice žije málo cizinců a zbývající 4 procenta k otázce nezaujala konkrétní postoj a zvolila odpověď ‚nevím‘,“ konstatovalo CVVM.
Anketa
Přátele či známé z řad cizinců má 54 procent Čechů. Tito lidé jsou v otázce přiměřenosti počtu cizinců i k jejich dalším příchodům obecně shovívavější.
Jako legitimní důvody pro dlouhodobý pobyt lidé vnímají nejvíce studium a praxi (89 procent), útěk před válkou či přírodními katastrofami (81 procent), ale i zaměstnání (78 procent), sloučení rodiny (74 procent), pronásledování ve vlasti z důvodů rasy, víry či politických názorů (71 procent), ale i podnikání (68 procent). Fakt, že se v ČR někomu líbí a chtěl by tu žít, je relevantním důvodem pro 62 procent dotázaných.
Do šetření se zapojilo 1712 respondentů. Sběr dat probíhal od 30. května do 12. června.