Hlavní obsah

Česká firma dodává Iráku tanky a obrněnce pro boj s Islámským státem

6. 2. 2015, 13:22 – Praha

Česká firma Excalibur Army dodá irácké armádě stovku renovovaných tanků T-72 a obrněných vozidel BVP-1. Celkově jde o kontrakt v hodnotě stovek miliónů korun, uvedl server Aktuálně.cz. Kontrakt schválila česká ministerstva zahraničí, obrany i vnitra. Zbraně mají pomoci Bagdádu v boji s Islámským státem.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ilustrační foto

Článek

„Jde o jeden z nejvýznamnějších obchodů v historii Excalibur Army," řekl Aktuálně.cz Jaroslav Strnad, majitel holdingu Excalibur Group, kam Excalibur Army patří. Podle něj jde o práci na několik let v hodnotě stamiliónů korun.

Strnadova firma nedávno poslala tanky, obrněná vozidla a raketomety nigerijské armádě, která svádí boje s radikálními islamisty z hnutí Boko Haram. Získala také licenci k výrobě obrněných pandurů pro východní Evropu a Asii.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Iráčané si zbraně důkladně prohlédli a vyzkoušeli

První zásilku bojových vozidel pěchoty BVP-1 a tanků T-72 určenou pro Irák tento týden v hale výrobního a opravárenského závodu Excalibur Army ve Šternberku osobně kontrolovali a přejímali iráčtí experti. Podle mluvčího společnosti Andreje Čírtka při přejímce zbraní nenechali nic náhodě – tanky a obrněnce si prohlédli zvenku i zevnitř, vyzkoušeli na polygonu, zkontrolovali náhradní díly.

Iráčané si přitom obchodního partnera vybírali mezi evropskými, ale i ruskými či ukrajinskými zbrojovkami.

„Jde o mimořádně významnou – a nebojím se říci ojedinělou – pomoc Česka v boji proti mezinárodnímu terorismu, když pominu komerční aspekt," řekl serveru bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Rovněž šéf senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost František Bublan (ČSSD) míní, že dodávka bojové techniky je tou nejlepší pomocí České republiky Iráku v jeho boji proti islamistům.

Společnost Excalibur Army zatím obchoduje převážně s technikou východního původu z armádních přebytků. Vzhledem k tomu, že tato technika je už zastaralá a přebytky z dob studené války docházejí, hodlá se stále častěji orientovat na vlastní výrobu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků