Článek
„Senát žádá vládu o stažení nebo případně Poslaneckou sněmovnu o neschválení návrhu novely, která má formou pozměňovacího návrhu převést financování nepedagogů na zřizovatele,“ píše se v usnesení, které na úterním jednání horní komory přednesl senátor Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). Ten se domnívá, že nebyla splněna základní podmínka pro převod financování nepedagogických pracovníků, tedy úprava rozpočtového určení daní.
Senátoři se do ostré diskuse nad novelou školského zákona pustili během projednávání petice školských odborů, která apeluje na zachování současného modelu financování nepedagogů a kterou podepsalo asi 70 tisíc lidí. Novela zákona přitom zatím stále leží ve Sněmovně, poslanci by o ní měli hlasovat 7. května. Teprve poté poputuje do Senátu.
Canovův návrh podpořili ještě další tři jeho kluboví kolegové, všichni přítomní senátoři z klubu hnutí ANO, dva lidovci a nezařazená senátorka Daniela Kovářová.
Většina vystupujících vládní návrh kritizovala jako nepromyšlený a ohrožující financování práce nepedagogických pracovníků a také rozpočty menších zřizovatelů. Záměr naopak obhajovali ministr školství Mikuláš Bek (STAN), senátor Jiří Drahoš, ale i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
„Nemyslím si, že je jednoznačné říct, že ta petice je důvodná. Kdybychom řekli, že tomu tak je, tak řekneme, že je důvodný záměr, aby to (nepedagogickou práci - pozn. red.) na věky financoval stát, a já si nemyslím, že je to správně,“ uvedl Vystrčil s tím, že princip financování zřizovateli považuje za správný.