Hlavní obsah

Bývalí havíři se bojí o střechu nad hlavou

25. 9. 2022, 17:22

Velký strach z budoucnosti mají obyvatelé bývalých hornických kolonií na Ostravsku a Karvinsku. Žijí v bývalých hornických bytech OKD, které získal v privatizaci podnikatel Zdeněk Bakala a v roce 2015 je prodal společnosti Round Hill Capital. Výše transakce nebyla zveřejněna.

Foto: Denisa Doležalová, Právo

Obyvatelé bývalé hornické kolonie na Liščině podepisují petici proti prodeji finských domků.

Článek

Finské a zděné rodinné domky nyní vlastní švédská společnost Heimstaden, která má v Česku více než 42 500 bytů, většinu v Moravskoslezském kraji.

Firma se rozhodla, že část těchto domů prodá, protože jsou ve špatném stavu. Na začátku září dostala většina nájemníků z finských domů v ostravské Liščině dopis od Heimstadenu, který je informuje, že si mohou domek odkoupit. Pokud ne, tak půjde do dražby. Ovšem pro skoro všechny jde o zcela nepřijatelné podmínky.

Místostarostku ostravského obvodu soudí kvůli vydírání a korupci

Většina nájemníků nemá tak velkou finanční hotovost a zároveň jim žádná banka tak velký úvěr kvůli věku neposkytne. „Bavíme se tady o částkách od 1,5 milionu korun výše,“ sdělila Právu Margita Moocová, jedna z obyvatelek bývalé hornické kolonie na Liščině.

Dodala, že domky byly postaveny v letech 1948–1955 a mají krátkou životnost. „Nebýt nájemníků, kteří se o ně za své vlastní peníze celá léta starali, tak už dávno nestojí.

Ta cena vůbec nezohledňuje jejich vynaloženou práci a finance. Jsou zde lidé, kteří tu žijí i 30 let,“ zlobila se žena s tím, že jde většinou o sociálně slabé rodiny, bývalé havíře a vdovy po hornících.

Foto: Denisa Doležalová, Právo

Mnozí nájemníci finské domky na vlastní náklady zrekonstruovali.

„To je opravdu nehorázné a nehumánní. My jsme domky chtěli kdysi odkoupit od těžební společnosti OKD, odmítala to. Tehdy ale ta cena byla zcela jinde. Máme teď strach z energetické krize, zda vůbec uživíme rodinu, a teď si máme hledat i střechu nad hlavou,“ bojí se lidé. Proto zorganizovali petici, v níž žádají firmu, aby své rozhodnutí o prodeji domků přehodnotila.

V Havířově spadl řetízkový kolotoč. Problémy s ním byly už v pátek

Firma: Cena je nižší než tržní

Generální ředitel společnosti Heimstaden Jan Rafaj Právu sdělil, že domky byly naceněny nezávislou realitní společností. „S přihlédnutím k finančním možnostem našich nájemníků jsme se rozhodli nabídnout cenu nižší, než je tržní,“ uvedl Rafaj.

„Naším hlavním zájmem je domluvit se se stávajícími nájemníky, a to i přesto, že bychom nemovitosti mohli nabídnout na volném trhu,“ dodal s tím, že několik desítek nájemníků se již s firmou domlouvá.

Ochlazení na hypotečním trhu pokračuje, lidé ztrácejí zájem o úvěry na bydlení

Podle něj nyní firma zjišťuje zájem a diskutuje i možnou revizi ceny. „Případný prodej někomu jinému by přišel na řadu až po neúspěšných jednáních a kupující by musel respektovat stávající nájemní smlouvy. Platí, že pak bychom nemovitosti nabízeli nejprve obcím. Nevylučujeme ani, že si domy ponecháme, nicméně bude nutné je v dalších letech opravit, což znamená, že se nájemníci budou muset na rok a půl odstěhovat. Samozřejmě jim nabídneme náhradní ubytování,“ vysvětloval generální ředitel Heimstadenu.

Situaci s finskými domky je podle něj nutno řešit. „Předchozí vlastníci se jejich technickým stavem desítky let nezabývali, a proto tam také byly výrazně nižší nájmy. Platila ale dohoda, že si nájemníci řadu oprav realizovali sami, často i bez našeho vědomí,“ uvedl Rafaj.

Věděli jste, že okenní tabule může v horkých dnech i v zimě prasknout?

„Obavy ze ztráty jistoty bydlení chápeme, ale nejsou namístě. Za trvání nájemních smluv našich dlouholetých klientů došlo již několikrát ke změně vlastníků a nájemní vztahy pokračují,“ dodal.

Reklama

Související témata:

Výběr článků