Hlavní obsah

Blažek se Zemanem probírali priority ministerstva, situaci v justici a vězeňství

23. 4. 2022, 18:42 – Lány

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) představil v sobotu prezidentově poradnímu týmu priority resortu. S hlavou státu hovořili i o stavu justice a situaci ve vězeňství, uvedl mluvčí resortu Vladimír Řepka. Zeman se o justici dlouhodobě radí s Blažkovou předchůdkyní ve funkci Marií Benešovou (za ANO). V poslední době prezident řešil například nominaci nového ústavního soudce.

Foto: Petr Horník, Právo

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Článek

Blažek informoval prezidenta, že pracovní komise zpracovává a projednává první verzi částí nového trestního řádu, který má modernizovat, zrychlit a zkvalitnit soudní řízení, a o výsledcích takzvaného milostivého léta, které pomohlo zbavit exekucí část dlužníků. Celkově požádalo o vyčíslení jistiny pro účely milostivého léta 51 tisíc lidí.

Blažek do své firmy, která nezveřejňovala účetnictví, dosadil syna

Domácí

Aktuálně ministerstvo podle Řepky zpracovává změny vyhlášek upravujících odměny znalců, znaleckých kanceláří a znaleckých ústavů a soudních tlumočníků a soudních překladatelů, které by měly nabýt účinnosti 1. ledna 2023. Ve spolupráci s Českou advokátní komorou projednává možnou podobu novely zákona o advokacii.

Co se týká odměňování zaměstnanců v justici, ministerstvo dosáhlo navýšení rozpočtu. "Vzhledem k tomu, že v roce 2022 nedochází v této oblasti k navýšení platových tarifů, je toto navýšení směřováno do netarifních složek platu, což umožňuje předsedům soudů a vedoucím státním zástupcům zohlednit potřebnost a zásluhovost konkrétních zaměstnanců," uvedl. Na soudy nově nastoupil plánovaný počet nových soudců.

Blažek se od Zemanovy milosti pro Baláka distancoval

Domácí

Ve vězeňství Probační a mediační služba s Vězeňskou službou ověřila v praxi 18 věznic model komisí pro podmíněné propuštění, který by mohl být využit jako příprava vězněných na možnost podmíněného propuštění. Probační a mediační služba také chystá podmínky pro vyhlášení nové veřejné soutěže na dodavatele elektronického monitorovacího systému tak, aby byl do konce 2022 znám vítězný dodavatel a v roce 2023 začal nový systém fungovat.

Reklama

Související témata:

Výběr článků