Hlavní obsah

EU by mohla běloruským letadlům zavřít svá letiště, řekl Kulhánek

24. 5. 2021, 12:20 – Praha

Šéf české diplomacie Jakub Kulhánek (ČSSD) v pondělí uvedl, že postup Běloruska je nepřijatelný. Země v neděli přinutila letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do litevského Vilniusu přistát v Minsku, aby mohla zatknout opozičního aktivistu Ramana Prataseviče a jeho přítelkyni. Podle Kulhánka EU jedná o společné reakci.

Foto: Reuters

BEZ KOMENTÁŘE: Letadlo odkloněné běloruským prezidentem do Minsku přistálo ve Vilniusu

Článek

„Postup Běloruska je neakceptovatelný, budeme na něj dále reagovat. Bude to předmětem jednání Evropské rady, a to dnes a zítra. Já o tom také ve středu a ve čtvrtek budu hovořit na neformálním jednání ministrů,“ uvedl v pondělí ministr zahraničí.

Podle něj musí Evropa vyslat jasný signál, že postup Běloruska je naprosto nepřijatelný. „Je v rozporu s mezinárodním právem. Bělorusko si musí uvědomit, že toto chování je naprosto nepřípustné,“ doplnil.

Letecké pirátství, reaguje Ryanair na nucené přistání svého boeingu v Minsku

Česká republika bude podle něj trvat na důkladném mezinárodním vyšetření incidentu, který podle ministerstva ohrozil životy pasažérů a posádky a který běloruské orgány zneužily k pronásledování jednoho ze svých kritiků. „Všechny reakce bude koordinovat na nejvyšší úrovni se svými partnery v Evropské unii,” uvedlo ministerstvo.

Odvetné kroky

Konkrétně by pak mohlo podle Kulhánka dojít například k tomu, že by běloruský letecký dopravce nemohl využívat evropská letiště. „Evropské aerolinky by také nemusely využívat běloruský letecký prostor,“ řekl ministr.

Ve hře je i postup vůči konkrétním osobám, které tuto situaci zavinily.

Již dopoledne pak přednesl náměstek ministr zahraničí běloruskému velvyslanci Valeriji Kurdjukovovi důrazný protest v souvislosti s vážným podezřením z porušení mezinárodního práva v letectví. Vyzval též k okamžitému propuštění Prataseviče a jeho přítelkyně. Opozičnímu aktivistovi podle ruských médií hrozí 15 let vězení za pořádání masových nepokojů, i když sám blogger uvádí, že mu hrozí trest smrti.

Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell vydal podle MZV k případu odsuzující prohlášení jménem EU. V pondělí se budou případem zabývat také premiéři a prezidenti zemí EU na summitu v Bruselu.

Bělorusko hrozilo pilotům boeingu Ryanairu sestřelením, přistání nařídil sám Lukašenko

Záležitost ostře kritizovaly již také Spojené státy, Severoatlantická aliance (NATO), Británie, Francie, Německo či Polsko. Někteří čeští opoziční politici hovoří o aktu státního terorismu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků