Hlavní obsah

Babiš zase slibuje. Tentokrát vybudování nové nemocnice

3:44
3:44

Poslechněte si tento článek

Předseda opozičního ANO Andrej Babiš by rád vybudoval novou, moderní nemocnici. Zavázat se k tomu chce ve volebním programu. Podle odborníků na české zdravotnictví by byl moderní typ nemocnice přínosem, zvlášť v Praze. Nejde ale o akci na jedno volební období, podobně Babiš sliboval i v minulosti. Ze stadionu pro Sáblíkovou nebo brněnské hokejisty ale nakonec nic nebylo.

Foto: Jaroslav Svoboda, ČTK

Nemocniční pokoj

Článek

„My budeme mít v programu, že postavíme novou nemocnici. Nikdo ji od revoluce nepostavil,“ uvedl Andrej Babiš ve svém videu ke zdravotnictví.

V katastrofálním stavu je podle něj Fakultní nemocnic Bulovka i Všeobecná fakultní nemocnice, obě v Praze.

„Uspořádat pražské zdravotnictví bude pro nás jedna velká výzva. Budeme to mít v programu a budeme to řešit, protože máme jasnou představu, jak vylepšit Pražákům zdravotnictví,“ pokračoval šéf ANO.

Nový typ moderní nemocnice by potřeba byl. Ovšem za předpokladu, že se provoz těch ostatních zefektivní a prováže.

Jedna moderní nemocniční budova, efektivně navazující provozy, žádné rozeseté pavilony a převážení pacientů v nemocniční košili na lůžku před dvůr. Na tom se oslovení experti na zdravotnictví shodnou. Současné budovy z minulého či předminulého století nepokládají za vyhovující, i když se průběžně pavilony modernizují, sály renovují a z dotací nakupují nejmodernější přístroje.

„Je to velký investiční záměr, který se zatím nepodařilo nikomu udělat. Pokud bychom měli politiky, kteří jsou schopni uvažovat takto dlouhodobě a prosadit to, tak je to jediné správné řešení. Investovat desítky milionů do starých baráků, jak se to dnes děje, jsou vyhozené peníze. Z toho moderní nemocnici nikdy neuděláte,“ myslí si konzultant ve zdravotnictví, dříve ředitel motolské nemocnice Pavel Vepřek.

Historické budovy by podle něj mohly sloužit k jiným účelům anebo by je stát mohl zpeněžit.

V hlavním městě sídlí šest státem řízených nemocnic zajišťujících všeobecnou péči plus Institut klinické a experimentální medicíny.

„Pokud by se v Praze některé nemocnice, které dnes sídlí v naprosto nevyhovujících podmínkách, sloučily a postavila se moderní budova zaměřená na akutní lůžkovou péči, tak by to smysl mohlo dávat,“ okomentoval pro Novinky ekonom a řídící partner Advance Healthcare Management Institute Pavel Hroboň.

Stavět novou nemocnici bez dalších změn v systému ale pokládá za nesmysl.

Výstavba nové nemocnice „na zelené“ louce by vyšla přinejmenším na nižší miliardy korun. Kde by na to chtěl vzít šéf ANO peníze, ve videu nenastínil.

„Nákladné to je, ale nakonec se to může vyplatit. V Praze by to mělo pomoci k celkovému snížení počtu akutních lůžek,“ dodal Hroboň.

Stavět z peněz na obranu?

Výraznou dávku vynalézavosti prokázali v oblasti financování zdravotnictví Slováci. Aby splnili závazek spojený s navyšování výdajů na obranu, investují i do nemocnic, jakožto kritické infrastruktury. Státy NATO si totiž na nedávném summit odsouhlasily, že do roku 2035 zvýší obranné výdaje na pět procent HDP. Z toho by mělo být 3,5 procenta čistě na potřeby armády a obranu země a 1,5 procenta je možné využít na projekty týkající se kyberbezpečnosti, dopravní nebo zdravotnické infrastruktury.

Pod dohledem ministra obrany Roberta Kaliňáka (Směr) tak vybudují Slováci moderní Národní univerzitní nemocnice v Bratislavě – na území bývalých vojenských kasáren – a další vojenskou nemocnici modernizují ve východoslovenském Prešově.

V českých podmínkách si tento model ale experti moc představit neumí.

„Nedovedu si představit, že bychom z hlediska obrany potřebovali investovat do jakékoliv velké civilní nemocnice, žádnou logickou souvislost tam nevidím. Jaké jsou potřeby armády, si však hodnotit netroufám,“ namítá Hroboň.

„Mně to přijde jako takový švindl,“ dodává Vepřek.

V Česku funguje zhruba 160 nemocnic, které zajišťují lůžkovou péči.

Výběr článků

Načítám