Hlavní obsah

Babiš povede středočeskou kandidátku ANO

13. 5. 2017, 18:05 • Aktualizováno 13. 5. 2017, 18:35

Lídrem na středočeské kandidátce hnutí ANO pro volby do Sněmovny bude předseda Andrej Babiš. V sobotu o tom rozhodl krajský sněm hnutí. Babiš dříve hovořil o tom, že by kandidoval z posledního místa, ale oblastní organizace rozhodly, že bude na prvním místě.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Lídr ANO Andrej Babiš

Článek

Babiš na konci února ohlásil, že bude do Sněmovny kandidovat z posledního místa. „Oblastní organizace ho nanominovaly, aby byl lídrem naší kandidátky, dneska to krajský sněm odhlasoval,” uvedl Petrtýl. Už dříve uvedl, že osobně by Babiše preferoval do čela kandidátky, protože když je to lídr strany, měl být lídrem i ve středních Čechách, kde bydlí.

Na druhé místo kandidátky zvolil sněm místopředsedkyni ANO a středočeskou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou. Stejně jako ostatní volební listiny hnutí bude i středočeskou ještě schvalovat republikové předsednictvo. Nedávná změna stanov hnutí přitom dává poslední slovo předsedovi.

V čele kandidátek ostatních stran budou ve středních Čechách předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), krajský radní pro školství a poslanec Jan Skopeček (ODS), předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebo místopředseda STAN a hejtmančin náměstek Vít Rakušan, který má být lídrem společné kandidátky STAN a lidovců. Komunisté nasadí předsedu regionální organizace a poslance Stanislava Grospiče a piráti celostátního lídra Ivana Bartoše.

Podpora ve sporu s ČSSD

Předseda středočeské organizace ANO František Petrtýl rovněž řekl, že sněm Babišovi vyslovil podporu ve sporu s ČSSD a premiérem Bohuslavem Sobotkou, který navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na Babišovu demisi.

„Sněm mu vyslovil podporu, že za ním stojíme v této složité politické situaci,” uvedl na adresu Babiše Petrtýl.

Reklama

Výběr článků