Článek
Na příspěvky, které měl Turek psát na sociální sítě, upozornil nedávno Deník N, který v úterý zveřejnil rozsáhlý rozhovor s člověkem, jenž měl vloni pořídit jejich kopie.
Snímky obrazovky prý Dobeš pořídil v předvečer loňských evropských voleb, ve kterých Turek kandidoval. „Řekl jsem si: Opravdu má tenhle člověk s takovouhle názorovou historií reprezentovat tuto zemi v Evropě?“ popsal novinář svou motivaci.
Část příspěvků tehdy údajně zveřejnil jeho kamarád a Dobeš na archiv zapomněl. Právě díky zveřejněným příspěvkům se mělo redakci Deníku N podařit ho po volbách do poslanecké sněmovny vypátrat.
„Na následující rok a čtvrt, tedy až do předminulého týdne, jsem ten soubor úplně pustil z hlavy. Moje role skončila tím, že jsem si chtěl udělat screenshoty a někomu je poslat. Dál jsem to nebral jako svůj problém, protože sám jsem to zveřejňovat nechtěl,“ řekl Dobeš v rozhovoru.
S Turkem se Dobeš podle svých slov zná od roku 2006 a seznámili se díky zálibě v autech značky Jaguar. Jeden vůz mu poslanec dle jeho slov pomáhal koupit a později mu i prodat další, přičemž se v obou případech Dobeš koupí spálil.
„Kdyby se mi mělo něco stát“
Důvodem rozpadu jejich vztahu byla kombinace špatné zkušenosti s nákupem auta a Turkových politických ambicí. „Někde mezi roky 2022 a 2023 jsem začal vnímat, že se Filip vážně začíná brát jako „vůdce“ a že to, co dřív říkal v nadsázce, přerůstá v reálné politické ambice,“ popsal Dobeš.
Do otevřeného sporu se oba muži dostali letos na jaře. Dobeš komentoval na sociální síti Turkovu loňskou schůzku se zástupci íránského režimu. Turek pak ve svém postu označil Dobeše za konspirátora a dřívějšího kamaráda a zeptal se, zda mu někdo ze čtenářů „může dát pěstí“, než na to sám najde čas.
Právě obavami z násilné reakce nyní zdůvodnil Dobeš aktuální zveřejnění své identity. „Dá se očekávat podobná – nebo ostřejší – reakce Filipa Turka a jeho okolí jako na jaře,“ uvedl.
„Kdyby se mi mělo něco stát a byl bych třeba napaden, dá se s velkou mírou pravděpodobnosti předpokládat, že je tam souvislost a vede to někam tímhle směrem. To by mohlo být pro někoho, kdo by dostal takový špatný nápad, odrazující,“ dodal. V rozhovoru zmínil i Turkovy minimálně verbální sklony k násilí.
Rasistické a nenávistivé výroky připisované Turkovi se na veřejnost dostaly v pátek po sněmovních volbách. Následně se zvedla vlna kritiky a kauza zpochybnila jeho pozici jako kandidáta na ministra zahraničí.
Sám Turek autorství příspěvků popřel. Později ke kauze uvedl, že na sociální sítě napsal „mnoho blbostí“ v rámci černého humoru, za které by svému mladšímu já možná nafackoval. Zastalo se ho i vedení Motoristů.