Hlavní obsah

Ať klidně z vlády odejdou. Dobře vědí, že to neudělají, reaguje Babiš na Hamáčka

13. 12. 2020, 14:18 • Aktualizováno 13. 12. 2020, 21:48

Jestli má ČSSD se svou účastí ve vládě problém, ať klidně odejde, reagoval premiér Andrej Babiš (ANO) na slova šéfa koaliční ČSSD Jana Hamáčka. Hamáček v neděli České televizi řekl, že sociální demokracie zůstane ve vládě po dobu nouzového stavu a poté se poradí, jak dále postupovat. Podle Babiše by vláda bez ČSSD fungovala lépe, odchod „oranžových” ministrů ale nečeká.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Předseda vlády Andrej Babiš

Článek

„Odchodu sociální demokracie z vlády rozhodně nebráníme. Nouzový stav zvládneme i bez jejich účasti ve vládě,” sdělil Babiš ČTK.

Dodal, že vztahům ve vládě by naopak prospělo, kdyby někteří členové ČSSD „konečně přestali s vyvoláváním neustálých konfliktů”.

Hamáček: ČSSD zůstane ve vládě po dobu nouzového stavu

„Jestli má ČSSD se svou účastí v menšinové vládě problém, tak ať klidně odejde a přestanou o tom donekonečna mluvit," doplnil.

Nedávno k odchodu z vlády vyzývali třeba pardubický hejtman Martin Netolický nebo exministr Jiří Dienstbier s tím, že vláda přestala fungovat.

Na to, že vláda není jednotná, upozornila nedávno i ministryně práce za ČSSD Jana Maláčová, když před novináři - v domnění, že je nahrávací technika vypnutá - označila Babiše za debila.

Maláčová řekla o Babišovi, že je debil

Hamáček v neděli zmínil, že mu vadí mu spor o tzv. daňový balíček. ČSSD měla vlastní návrh, ale ANO nakonec prosadilo svůj s podporou poslanců ODS, KSČM a SPD.

Volby by se měly konat v řádném termínu příští rok na podzim, Hamáček označil za legitimní diskuzi o dřívějším termínu na přelomu jara a léta. Poukázal ale na to, že by takový návrh potřeboval dosažení širší shody ve Sněmovně, protože s jejím rozpuštěním musí souhlasit nejméně 120 poslanců.

Návrat voleb k dřívějšímu termínu na přelom jara a léta by nové vládě umožnil snadnější přípravu rozpočtu na příští rok.

Babiš: Je to už folklor

Není to poprvé, kdy ČSSD hrozí odchodem z Babišovy vlády, zatím to ale nikdy neudělala. Babiš to nečeká ani nyní. „Já už to beru jako folklor,” poznamenal.

„Byl Šmarda, Staněk, já nevím co, Prymula - stále o tom mluví. Proč o tom mluví, když dobře vědí, že to nikdy neudělaj?” připomněl premiér předchozí rozpory.

„Zítra mi přinesou pět demisí, oni odejdou a my jedeme dál a ty vztahy ve vládě budou určitě lepší jak dneska,” doplnil.

Reklama

Výběr článků