Hlavní obsah

V Zákupech nabízejí turistům možnost vyzkoušet si, jak se žije na zámku

8. 8. 2022, 15:39

Jak se žije na zámku, mohou vyzkoušet turisté v někdejší císařské rezidenci Habsburků v Zákupech na Českolipsku. Od loňského roku nabízí zámek nejen prohlídky a kulturní akce, ale také ubytování. Nově je v nabídce i apartmán vybavený stylovým zámeckým nábytkem. Zájem je obrovský, víkendy jsou obsazené až do poloviny listopadu, říká zákupský kastelán Vladimír Tregl.

Foto: Profimedia.cz

Zámek v Zákupech na Českolipsku

Článek

Zákupský zámek patří k nejcennějším památkám Libereckého kraje a je národní kulturní památkou. V Česku jde o ojedinělou ukázku císařské rezidence. Sídel, která v zemi tomuto panovnickému rodu patřila, je sice víc, přístupných je jich ale minimum. Nebo jako Pražský hrad prezentují spíš jiná období.

Dnešní podoba zámku odkazuje hlavně na druhou polovinu 19. století, kdy tu žil Ferdinand I. Dobrotivý. Autorem výzdoby je slavný malíř Josef Navrátil, který se postaral nejen o přemalování většiny zničených, původně barokních stropů, ale navrhoval i vzory papírových tapet, dekoračních látek, některé kusy nábytku nebo třeba kachlová kamna.

Zámek Jemniště je nabitý výzdobou barokních umělců

Tipy na výlety

Kastelán uvádí, že zámecký pokoj si rády pronajímají mimo jiné páry, které měly na zámku svatbu a slaví výročí.

Ubytování byl podle něj jeden z benefitů pro pracovníky Národního památkového ústavu (NPÚ), kteří mají ubytování se slevou, ale dostupné je pro všechny.

Piknik z obchodu

Zámecký pokoj je dvoulůžkový a hosté zaplatí 500 korun za osobu a noc, běžně zařízený apartmán je o stokorunu na osobu levnější, jídlo si ale ubytovaní musí zajistit sami.

„To my neposkytujeme, kousek odtud je ale obchod, a tak to většinou řeší tak, že si ráno pro něco dojdou. Mohou si to také sníst v klidu na nádvoří, to otevíráme až v 9.15 hodin, ráno i večer tak mají hosté nádvoří jen sami pro sebe,” poznamenal kastelán.

Otevřeno celoročně

Poprvé takto ubytování Zákupy nabídly loni v jednom běžně zařízeném pokoji, letos přibyl druhý, vybavený stylovým nábytkem.

S letošní sezonou je zatím Tregl spokojený, do konce července zámkem prošlo 12 200 lidí. Zákupy patří v Libereckém kraji k památkám, které prohlídky nabízejí celoročně.

Může se vám hodit na Firmy.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků