Hlavní obsah

V ulicích španělského městečka se válčilo tunami rajčat

26. 8. 2015, 17:23

Španělské městečko Buñol nedaleko Valencie zažilo ve středu vrchol turistické sezóny díky festivalu La Tomatina - obří rajčatové bitvě. Během té se v ulicích postupně rozprsklo 150 tun zralých rajčat.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Takto probíhaly ve městě Buñol přípravy na velkou rajčatovou bitvuVideo: Reuters

 
Článek

Kuriózní rajčatová akce letos vstoupila už do 70. ročníku a má takové renomé, že vedení města muselo omezit počet účastníků.

Letos prodalo 17 000 vstupenek bojechtivým turistům. Do rajčatových přestřelek se zapojilo i 5000 místních obyvatel, jak uvedla agentura AFP.

Foto: Reuters

Kluzká rajčatová mela

Asi hodinové klání vypuklo úderem jedenácté hodiny po projevu starosty Rafaela Péreze. Pak se lidé vrhli na sedm kamionů plných rajčat a ulice, těla i obličeje bojovníků se postupně barvily do červena. Jako každoročně řada účastníků vyrazila do bitvy v plavkách a s potápěčskými brýlemi.

Foto: Reuters

Někteří účastníci rajčatové bitvy si prozíravě chrání oči potápěčskými brýlemi.

Slavnost, kterou lidé vnímají jako zábavnou recesi, má kořeny v roce 1945. Tehdy se prý odehrála šarvátka, při níž po sobě místní mladí začali házet rajčaty. Až do roku 1957 se mohutné rajčatové bitvy odehrávaly nelegálně a často je ukončila až policie. Nyní ale Španělsko Tomatinu propaguje jako turistickou atrakci.

Vstup na akci se od roku 2013 platí a k dispozici je pouze omezený počet lístků za 10 eur (270 Kč). Město se rozhodlo festival zmenšit kvůli bezpečnosti, protože dříve se počet rajčatových bojovníků šplhal až ke 45 000, což bylo podle policie neúnosné.

Reklama

Výběr článků