Hlavní obsah

V Reykjavíku je novým lákadlem pro turisty vulkanická show. Využívá skutečnou lávu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

V tmavém sále v islandské metropoli Reykjavíku stéká bublající oranžová láva, až se zastaví několik centimetrů od ohromených návštěvníků. Žhavý proud rozjasní místnost jako východ slunce. Tak vypadá Lávová show, která je nejnovější turistickou atrakcí na Islandu, píše agentura AFP.

Foto: Profimedia.cz

Show je v Reykjavíku k vidění od minulého měsíce.

Článek

Lávová show využívá více než 600 kilogramů sopečného materiálu, který při své zatím poslední erupci vychrlila v roce 1918 jedna z nejnebezpečnějších islandských sopek Katla. „Horniny zahřejeme na teplotu kolem 1100 stupňů Celsia a pak je v podobě lávy necháme stékat do sálu,“ uvedl zakladatel show Julius Jonsson. V přilehlé místnosti je vidět vysoká pec upravená pro potřeby představení.

Horko sálající z roztavené horniny přiměje některé diváky v hledišti svléknout si kabáty. Láva nakonec narazí na ledové bloky a se zasyčením se zastaví. „Bylo to nádherné. Už chápu, proč erupce tolik lidí přitahují. V přírodním prostředí by se ale člověk pochopitelně tak blízko nedostal,“ řekla AFP 28letá australská turistka z Melbourne.

Z erupce největšího vulkánu světa je atrakce. K sopce míří tisíce turistů

Cestování

Když pouhých 40 kilometrů od Reykjavíku vychrlila sopka Fagradalsfjall v loňském roce při dvou erupcích přívaly lávy, vydaly se na místo desítky tisíc zvědavých lidí.

Erupce každých pět let

Jonsson přišel s nápadem na vytvoření Lávové show, když v roce 2010 sledoval výron lávy předcházející mohutné erupci sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull, jejíž popel ochromil evropskou leteckou dopravu.

Od roku 2018 provozovala Jonssonova společnost Lávovou show v pobřežní obci Vík na jihu Islandu, představení v Reykjavíku byla zahájena minulý měsíc.

Island, známý jako země ohně a ledu, má v současné době 33 vulkanických systémů považovaných za aktivní, což je nejvíc v Evropě. K erupcím zde dochází v průměru každých pět let.

Nejbezpečnějším městem na světě je Reykjavík

Cestování

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám