Článek
Je to poměrně klasická situace: rozhodnete se sami vyrazit na výlet do zahraničí. Vybíráte si ubytování, ale hotely nabízejí pouze pokoje s dvěma oddělenými lůžky nebo manželskou postelí. Cena za jednoho nocležníka je navíc jen o něco málo nižší, než kdybyste pokoj s někým sdíleli ve dvou.
Hotelové odvětví se z historického hlediska zaměřovalo vždy spíše na páry, ať už partnery či kamarády, než na sólo cestovatele, informuje server Independent. To se však začíná podle šéfa portálu Hostelworld Garyho Morrisona pozvolna měnit. Lidé totiž do zahraničí vyrážejí stále častěji dobrovolně sami, mnohdy jsou sólo i kvůli náhlým životním změnám, jako je například rozchod.
„Cestovní ruch byl na velké škále tak trochu uzavřený pro sólo cestovatele a nebral zřetel na jejich potřeby. Každá hotelová místnost je pro dvě osoby,“ uvedl Morrison. „V delším časovém horizontu se cestovní ruch v tomto ohledu promění, což znamená hlavně to, že jednotlivci nebudou muset platit za pokoje pro dvě osoby,“ doplnil.
Motorem změny je Asie
Na změně odvětví se podílejí zejména turisté, kteří hledají levné ubytování v hostelech v Asii. Právě na jejich základě platforma Hostelworld registruje změnu trendů. Rezervace ukazují, že počet sólo cestovatelů tvořil v roce 2024 až 63 procent, zatímco v roce 2021 to bylo 57 procent.
Nejrychleji rostoucí skupinou jsou sólo cestovatelky, tzv. batůžkářky. Vpřed je žene touha rozšiřovat si v zahraničí sociální bublinu i možnost ubytovat se ve výhradně ženských hostelech.
Podle Morrisona drtivá většina evropských turistů míří do Asie, zejména do Thajska, kam je lákají právě nižší ceny za ubytování i celkově nižší životní náklady. Šéf platformy nicméně připustil, že se změny trendů negativně podepisují na výdělcích provozovatelů.