Hlavní obsah

Stezka v Hukvaldech provede místy, kde chodil Janáček

12. 10. 2015, 15:52

V Hukvaldech na Frýdecko-Místecku začala fungovat nová naučná stezka nazvaná Leoš Janáček očima dětí. Přes osm kilometrů dlouhá trasa s devíti zastaveními provede návštěvníky Hukvald místy, kudy známý hudební skladatel chodíval. Informovali o tom spoluautoři projektu Drahoslav Koval a Petr Kuča.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Kromě naučných tabulí jsou součástí stezky i dva hudební nástroje velkých rozměrů. „Jedním je xylofón, na kterém je sedm tónů, aby si lidé mohli zahrát i nějakou písničku. Druhým nástrojem je dendrafón, který se skládá z devíti různých dřev, a lidé mohou paličkou zkoušet, jak které dřevo po úderu zní. Naučnou stezku a podobu panelů jsme zaměřili na děti. Trasa je pro ně vhodná a informace jsou podané tak, aby byly zábavné," uvedl Koval.

Tabule využívají také moderní technologie a tak lidé mohou pro více informací využít přesměrování na webové stránky prostřednictvím QR kódu. Trasa naučné stezky zavede zájemce i k takzvané Janáčkově lavičce. Právě toto místo chtěli organizátoři více zviditelnit a zpřístupnit turistům.

„Podařilo se zde zrekonstruovat zídku a obnovit lavičku samotnou. Snažíme se také zajistit vykácení části porostu, a to ještě v letošním roce. Pak bude místo více připomínat období, kdy zde sedával Leoš Janáček," uvedl Kuča.

Rukama dobrovolníků

Naučná stezka zavede turisty například i na kopec s názvem Vrchy. Klub českých turistů Hukvaldy tam před pár lety vybudoval zvoničku a nyní připravuje rozhledová místa s popisem kopců, které je možné z tohoto místa pozorovat. Patří mezi ně Lysá hora, Radhošť nebo Velký Javorník.

Vybudování stezky, která začala vznikat na podzim loňského roku, přišlo zhruba na 600 000 korun a dobrovolníci při její přípravě odpracovali kolem 2000 hodin. „Inspiroval nás prasynovec Leoše Janáčka, jeho obrovský fanda a skvělý muzikant, Karel Dohnal, který se o Janáčka dlouhodobě zajímá a umí o něm nadšeně, poutavě a velice zasvěceně vyprávět," podotkl Koval.

Na dalších úpravách stezky se bude ještě pracovat. V plánu jsou například další čtyři informační panely či příprava informačních CD pro školy.

Reklama

Výběr článků