Hlavní obsah

Přerovské muzeum vystaví jedinečnou sbírku pohlednic

22. 9. 2015, 17:11

Muzeum Komenského v Přerově vystaví část jedinečné kolekce pohlednic města, kterou získalo loni v dubnu. Muzeum ji tehdy odkoupilo od dědiců přerovského sběratele a patriota Jiřího Hlouška. Sbírka čítá více než 4000 pohlednic a podle pracovníků muzea mezi nimi nechybějí ani cenné exempláře.

Foto: archiv Muzea Komenského Přerov

Budova přerovského muzea

Článek

Výstava s názvem Jiří Hloušek - Přerov na starých pohlednicích bude otevřena ve čtvrtek a potrvá do konce února příštího roku, řekla kurátorka Šárka Krákorová Pajůrková. „Výstava je věnovaná přerovskému sběrateli Jiřímu Hlouškovi, který by v letošním roce oslavil svých nedožitých 75 let, a jeho - svým rozsahem - ojedinělé kolekci pohlednic města Přerova," uvedla kurátorka.

Celá sbírka obsahuje zhruba 4300 pohlednic z let 1895 až 2009, převážná část pochází do roku 1950. „Bohužel, vystavena může být z prostorových důvodů pouze její menší část, jde zhruba o 800 kusů, od nejstarších pohlednic Přerova po současnou produkci. Výstava návštěvníky zaujme především tím, že pohlednice zachycují nejrůznější zajímavá a mnohdy již neexistující zákoutí města Přerova," vysvětlila kurátorka.

Sbíral celý život a nejen pohlednice

Zástupci muzea loni uvedli, že díky značnému časovému rozpětí vzniku pohlednic sbírka obsáhla všechny vývojové etapy pohlednicové tvorby na území města. Ke zvláště cenným exemplářům patří podle odborníků především kolekce 25 litografií, které byly vydány pro Přerov. Sběratelsky velmi žádaný je také soubor šesti takzvaných budoucností, jde o pohlednice města s vyobrazením představy, jak by mohlo vypadat v dalších letech.

Ve sbírce je i soubor pohlednic s vyobrazením náměstí, restaurací a přerovských ulic vydaných do roku 1905. K unikátům patří podle Krákorové tři pohlednice s textem a vyobrazením mincí a sedm pohlednic, jejichž povrch vypadá jako kovový. Hodnotnou a zároveň početně nejobsáhlejší část sbírky tvoří 2500 pohlednic z let 1905 až 1950, které zachycují přerovské nádraží, nemocnici, školské budovy, náměstí a jednotlivé ulice.

Podle ředitele muzea Radima Himmlera sbírka obohatila sbírkové předměty, kterých má muzeum čtvrt miliónu. „Sbírka pohlednic je unikátní, sběratel tomu věnoval velké množství času a nasbíral reprezentativní produkci pohlednic z Přerova. Žádná taková lepší sbírka podle našich informací vytvořena nebyla," řekl již dříve Himmler.

Hloušek se věnoval sběratelství po celý život. Začínal shromažďováním zápalkových nálepek, pivních etiket, různých suvenýrů, mincí, bankovek, odznaků a medailí. Sbíral i kapesní kalendáříky a hlavně pohlednice.

Reklama

Výběr článků