Hlavní obsah

Středověké sídlo na Liberecku má korunovat stavba románského kostela

20. 7. 2022, 12:59

Obranné věže, velmožův palác, sídlo kněze, několik robustních chýší, stáje i čeledinec. Na vrchu u osady Vítkov nedaleko Chrastavy na Liberecku vyrůstá už od roku 1999 unikátní rekonstrukce středověkého sídla z doby přemyslovských knížat mezi polovinou 12. a 13. století.

Foto: Michael Polák , Právo

Dvorec i přilehlou řemeslnickou vesničku vytvářejí členové spolku Curia Vítkov.

Článek

Dvorec a vedle něj i přilehlou řemeslnickou vesničku vytváří spolek Curia Vítkov. Za poslední rok se středověký areál zásluhou spolku rozrostl o novou stavbu - stavební huť. Je to dlouhá hala, rozdělená na tři úseky.

„Jedna část je dílna tesařů, je tam dílna kameníka, a poslední částí je něco, co bychom dnes pojmenovali jako kancelář huťmistra,“ popsal Ladislav Tomič, jednatel spolku a taktéž ten, který v hierarchii sídla zastává roli nejvyšší, tedy úřad velmože.

Pro splněné přání na zámek Skalka, za výhledy na hrad Košťálov

Tipy na výlety

Celá stavební huť podle něj vzniká jako zázemí pro stavbu kostela, který by měl celý archeoskanzen korunovat. „Je to ta nejdůležitější, největší a zdaleka nejdražší stavba. Měl by vzniknout románský kostel. Nejprve ale chceme postavit dřevěnou kapli a tu pak postupně obezdívat,“ popisuje velmož.

Nejnáročnější byl palác

Spolek Curia Vítkov má 17 stálých členů, k nimž se různě připojuje ještě větší množství sympatizantů a dobrovolníků, kteří pomáhají s budováním. „Jsme taková prapodivná směska. Jsou tu lidé, kteří jsou skutečně povoláním historici nebo archeologové, pak tu ale máme lidi ze všech dalších myslitelných profesí od průmyslu až po akademickou sféru. Máme tu stavaře i ajťáky,“ líčí Pavel Tomič, který je civilní profesí metrologem.

Přestože se spolek u Vítkova schází už 23 let, intenzivně se podle Tomiče buduje teprve posledních deset až patnáct let. „Začínali jsme věží, z té původní už ale nestojí nic, protože postupně bylo nutné ji přestavět. Nejnáročnější stavbou a dominantou celého dvora je velmožský palác, jediná patrová stavba, když pominu věže,“ vypráví velmož.

Jedinečné sídlo může příležitostně navštěvovat veřejnost, slouží k tomu pravidelné akce.

Skalní hrad Šaunštejn prošel opravou, pro návštěvníky je nyní bezpečnější

Tipy na výlety

Reklama

Výběr článků