Hlavní obsah

Sezóna na Everestu zemětřesením zřejmě skončila

29. 4. 2015, 15:05

Všichni horolezci na nepálské straně Mount Everestu nejvyšší horu světa po víkendovém ničivém zemětřesení opustili a letošní lezecká sezóna na tomto horském velikánu zřejmě skončila. Podle agentury AP to uvádějí cestovní agentury i individuální horolezci. Lavina, která v sobotu zasypala polovinu základního tábora, usmrtila 18 lidí a desítky zranila. Celkem už má zemětřesení v Nepálu na svědomí přes 5000 mrtvých a počet obětí zřejmě dále poroste.

Foto: Profimedia.cz

Mount Everest

Článek

Cesta na vrchol Everestu je v současné době neprůchodná, protože série lavin zničila lana a žebříky v oblasti ledopádu Khumbu mezi základním a prvním výškovým táborem. Horolezce, kteří byli v době zemětřesení na svahu Everestu a nemohli se vrátit pěšky dolů, evakuovaly do základního tábora vrtulníky. Posledních 170 horolezců helikoptéry přepravily v pondělí.

Eric Simonson ze společnosti International Mountain Guides sdělil, že jeho tým se dostal dolů společně s dalšími, kdo uvázli nad ledopádem Khumbu. „Byli to poslední horolezci, kteří zůstávali na této hoře," napsal v pondělí na svém blogu.

Horolezec a filmař specializující se na Mount Everest David Breashears se svým týmem firmy GlacierWorks se v úterý podílel na čištění základního tábora a chystá se ještě tento týden vrátit do nepálské metropole Káthmándú, sdělila Ellen Golbransonová z této společnosti. Breashears se na Everest vydal dokumentovat změny himálajských ledovců.

„David a jeho tým spolupracují s malou skupinkou zbývajících výprav při sběru a úklidu trosek a shromáždění vybavení a osobních předmětů, které na ploše několika stovek po celém základním táboře a okolí rozmetaly větrné poryvy o síle hurikánu způsobené lavinou," napsala Golbransonová v e-mailu.

Foto: Profimedia.cz

Ledopád Khumbu

„Většina výstupů na Everest se každoročně uskuteční v krátkém časovém období mezi 10. a 20. květnem, kdy jsou pro expedice nejpříznivější podmínky. Je tedy příliš pozdě na to, aby horolezci mohli ještě pomýšlet na návrat na horu a pokus o její zdolání před začátkem monzunových dešťů," řekl Gordon Janow ze společnosti Alpine Ascents International se sídlem v Seattlu.

Také jeho tým byl přepraven helikoptérou z prvního výškového tábora do základního tábora a chystá se region opustit, i když někteří členové možná v Nepálu zůstanou, aby pomáhali lidem postiženým zemětřesením. Co se týče dalších výstupů na Everest, jsou jakékoli plány podle něj příliš vzdálené. „Příští lezecká sezóna bude až zase za rok a teď se více soustřeďujeme na Nepál a pomoc místním obyvatelům," dodal.

Není kudy stoupat

Dave Hahn, průvodce ze společnosti Rainier Mountaineering Inc., rovněž prohlásil, že sezóna na Everestu pro jeho agenturu skončila a expedice míří domů. „Dospěli jsme k nevyhnutelnému závěru, že vrchol Everestu je v roce 2015 pro náš tým mimo dosah," konstatoval Hahn.

„Kromě toho, že je těžké pokračovat v rekreační činnosti uprostřed národní katastrofy, jsou tady také reálné horolezecké překážky, které nám nedovolují znovu se vydat na cestu. Nemáme nyní žádnou schůdnou trasu přes ledopád Khumbu a země se pořád ještě třese. Své úsilí nyní zaměříme na organizovaný a bezpečný návrat z hory," dodal.

„Také týmy pokoušející se zdolat Everest ze severní, tibetské strany byly o víkendu svolány do základního tábora a vedou diskuse s čínskými úředníky, zda ve zbývajících týdnech jarní lezecké sezóny bude možné na vrchol vystoupat," sdělil Adrian Ballinger, průvodce z kalifornské společnosti Alpenglow Expeditions.

Reklama

Související témata:

Výběr článků